[Etapa 2] Sepsi Sf. Gheorghe - Universitatea Craiova

Moderator: grup_moderatori

Închis

Victorie de moral sau nervozitate crescuta

Poll ended at 29 Iul 2018, 17:42

Sepsi nu ne-a pus niciodata probleme
13
52%
Nu vrea sa intre in poarta
9
36%
Sepsi se bate la PlayoFF
3
12%
 
Total votes: 25

marius_vl
fanatic
fanatic
Mesaje: 2434
Membru din: 29 Mai 2006, 16:06

Re: [Etapa 2] Sepsi Sf. Gheorghe - Universitatea Craiova

Mesaj de marius_vl » 29 Iul 2018, 20:01

este absolut normal ce se intampla, nu inteleg de ce se mira unii pe aici! este doar consecinta a tot ceea ce s-a intamplat in vara asta! Banii la buzunar si lasa ca mizam pe tineri! Care tineri frate, care tineri? burlacu (inlocuitorul lui Baluta!!!!!), mihaila si markovic? pe bune? cu astia ar fi trebuit sa ne batem la titlu anul asta? sau sa nu uit de Baicu Ronaldinho 2, pe care il jeleau unii acum cateva zile ca n-ar trebui sa-l dam la schimb cu Omrani+Ionita!!! Culegem ce-am semanat! Ba, pardon, am gresit exprimarea, culege ce-a semanat Rotaru, caci suporterii au tipat in fiecari a verii asteia sa se aduca jucatori! Intr-o luna de zile a cazut echipa in fundul prapastiei

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 2] Sepsi Sf. Gheorghe - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 29 Iul 2018, 20:07

Mariuse, tu cred ca uiti o chestie: Mangia a fost adus sa PROMOVEZE TINERI si sa castige trofee. Trofee a castigat, iar evolutia lui Mihaila de azi mi s-a parut mult mai buna decat evolutia lui Burlacu, jucator cu zeci de meciuri in prima liga. Gandeste-te ca din echipa actuala lipsesc 2 dintre cei 3 jucatori de atac care faceau (in general) ravagii la orice meci, Baluta si Gustavo.
Cat despre Baicu, o sa mai auzi de el... Oamenii de la juniori spun ca Ivan era, la varsta lui Baicu, la ani lumina... in spate!

Un lucru e cert, italianul din poarta e un real castig. Iar catastrofele meciului sunt mai multi, incepand cu Burlacu, Bancu, Barbut si terminand cu Glavina si altii.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
FanStiinta
fanatic
fanatic
Mesaje: 1806
Membru din: 05 Mai 2005, 18:53

Re: [Etapa 2] Sepsi Sf. Gheorghe - Universitatea Craiova

Mesaj de FanStiinta » 29 Iul 2018, 20:10

Nici nu-mi aduc aminte un meci mai slab ca asta.. Se intampla sa pierzi, dar conteaza cum pierzi.. Jucatorii nu au pic de ambitie, nu legam 3 pase, nu dominam la mijloc si jucam doar cu mingi lungi.. Nu pot sa inteleg obsesia asta de a juca cu 3 fundasi contra echipelor mai slab cotate, iar schimbarea mateiu - barbut e ceva SF.. Mateiu mi se paru cel mai bun jucator de camp de la noi.. Cineva ar trebui sa vorbeasca putin si cu vedetele noastre ca au o atitudine total necorespunzatoare.. Burlacu joaca bine doar extrema stanga, unde din pacate pt el joaca Mitrita acum.
PS: Felicitari baietilor care au facut deplasarea!

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Etapa 2] Sepsi Sf. Gheorghe - Universitatea Craiova

Mesaj de malus dacus » 29 Iul 2018, 20:11

...e groasa! Trebuie sacrificat Gardos! Joaca doar numele. Am asteptat, am asteptat, dar baiatu e depasit total. Kelic readus in centru, n-ai cum sa-l judeci pt. greselile de azi, pe postul ala. Popa si Donkor sa se bata pt. titularizare. Pana atunci, Popa titular. Briceag trebuie scos din oras, cumva. In atac tot dezastru. Burlacu n-are ce sa caute, Glavina n-are ce sa caute, Mihaila nu ma vorbesc. Dar, n-avem altii. O sa fie durere anul asta...

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 2] Sepsi Sf. Gheorghe - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 29 Iul 2018, 20:14

Cronica meciului din Prosport, scrisa de Cosmin Staicu

Universitatea a poposit în premieră la Sf. Gheorghe, dar avea procentaj maxim în cele patru dueluri anterioare cu Sepsi, trei dintre ele disputate la Braşov. Cu lotul decimat de vânzări şi accidentări, Mangia a recurs la impro-show. Briceag şi-a asumat banda dreaptă, unde juca acum doi ani, Kelic a evoluat în premieră în dreapta tripletei defensive, pentru că Gardoş şi-a confiscat poziţia centrală, Burlacu a apărut vârf împins, post nou pentru el, în timp ce Mihăilă, chiar la debutul în Liga I, a fost folosit atacant dreapta, deşi s-a remarcat în partea opusă.
Din aceste permutări a ieşit un joc confuz al Craiovei, previzibil în ofensivă şi ezitant în apărare. Încă din start, lipsa de viteză a lui Kelic a fost penalizată de Prosser, pe o minge provenită tocmai de la portarul Niczuly, însă finalizarea a fost modestă. A doua şansă a gazdelor a fost înlesnită tot de olteni, Gardoş împiedicându-se şi lăsându-l singur pe Tandia, care l-a servit pe Fulop, dar acesta l-a nimerit pe Kelic. A venit apoi rândul lui Bancu să gafeze, dar Pigliacelli l-a blocat imediat pe Tandia. Craiova n-a avut nicio ocazie, Mitriţă fiind abandonat în ofensivă, în condiţiile în care Burlacu a pierdut toate duelurile, iar Mihăilă a fost discret. De partea cealaltă, în prima repriză Sepsi s-a mărginit să aştepte şansele oferite de gafele oaspeţilor, însă nu le-a speculat când au apărut.

Partea secundă a început cu un nou cadou făcut de Tiago Ferreira lui Tandia, dar malianul s-a fâstâcit în faţa lui Pigliacelli şi şi-a dat cu stângul în dreptul. Disperat că elevii săi n-au reuşit să ajungă la poarta adversă în decurs de o oră, Mangia a modificat sistemul, trecând într-un 4-3-3, dar a păstrat „mâna moartă” a echipei, Andrei Burlacu. Nici colegii săi n-au fost mult mai inspiraţi, dar nouarul Craiovei a fost de-a dreptul ridicol în acest joc. Până la urmă, juveţii n-au mai fost iertaţi de Tandia, care a deschis scorul la cea de-a patra ocazie pe care a avut-o. Desprins de lângă Briceag, atacantul de culoare a marcat din careul mic, având la dispoziţie două încercări de a-l învinge pe Pigliacelli.

Pe elanul golului şi pe o nouă gafă a lui Gardoş, Sepsi îşi putea majora avantajul, dar Fulop n-a profitat de situaţia ivită. Primul şut pe poarta gazdelor a venit abia în minutul 75 şi a fost unul anemic, al lui Mitriţă. Tot Sepsi a fost mai periculoasă, prin MVP-ul partidei, Ibrahima Tandia, care a ameninţat vinclul de la distanţă, apoi l-a întins pe Pigliacelli. Sepsi merita o victorie mult mai clară, dar a risipit şansele create sau oferite, în timp ce Universitatea nu reuşeşte să marcheze în primele trei meciuri ale sezonului, iar la Sf. Gheorghe nici nu avea cum să o facă, fiindcă nu şi-a creat vreo ocazie. După cum arată şi pe hârtie şi pe teren în acest debut de stagiune, Universitatea pare o candidată serioasă la play-out, decât o pretendentă la podium. Şi nu mai e mult până la dubla cu Leipzig, care se anunţă una de coşmar pentru olteni.

Sepsi – Universitatea Craiova 1-0

A marcat: Tandia 60.

Stadion: „Sepsi”, spectatori: 4.000.

Sepsi: Niczuly – Moura, Viera, Jovanovici, Sato - Velev, Vaşvari – Drăghici (48 Yasin Hamed), I. Fülöp (78 Fl. Ştefan), Prosser (57 Simonovski) - Tandia. Antrenor: Eugen Neagoe. Rezerve neutilizate: Fejer – Ursu, A. Rus, Hadnagy.

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Kelic (55 Zlatinski), Gardoş, Tiago Ferreira – Briceag, Mateiu (77 Bărbuţ), Cicâldău, Bancu – Mihăilă (55 Glavina), Burlacu, Mitriţă. Antrenor: Devis Mangia. Rezerve neutilizate: L. Popescu – Borţa, R. Popa, M. Şerban.

Arbitru: Iulian Călin (Ştefăneşti). Asistenţi: Ovidiu Artene (Vaslui), Gabriel Stroe (Piteşti). Rezervă: Andrei Antonie (Bucureşti).
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

LiviuB

Re: [Etapa 2] Sepsi Sf. Gheorghe - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 29 Iul 2018, 20:25

Din punctul meu de vedere asta e rezultatul unei veri gestionate prost. In multe randuri nu sunt de acord cu Marius dar a spus un lucru foarte bun - cum se poate sa fim in cautari chiar dupa ce campionatul incepe si dubla din EL bate la usa in conditiile in care se stia ca Baluta pleaca?!!! Din aprilie sau mai trebuia sa avem deja acontat un jucator. Sa fi fost cautat de atunci. Asa, ne batem joc de primele etape si de cupele europene. Am visat cai verzi pe pereti pana acum (Puscas, Rotariu, Ionita, Hora). Repet, e rezultatul unei veri gestionate f prost

marius_vl
fanatic
fanatic
Mesaje: 2434
Membru din: 29 Mai 2006, 16:06

Re: [Etapa 2] Sepsi Sf. Gheorghe - Universitatea Craiova

Mesaj de marius_vl » 29 Iul 2018, 20:26

DeuxEx scrie:
29 Iul 2018, 20:07
Mariuse, tu cred ca uiti o chestie: Mangia a fost adus sa PROMOVEZE TINERI si sa castige trofee. Trofee a castigat, iar evolutia lui Mihaila de azi mi s-a parut mult mai buna decat evolutia lui Burlacu, jucator cu zeci de meciuri in prima liga. Gandeste-te ca din echipa actuala lipsesc 2 dintre cei 3 jucatori de atac care faceau (in general) ravagii la orice meci, Baluta si Gustavo.
Cat despre Baicu, o sa mai auzi de el... Oamenii de la juniori spun ca Ivan era, la varsta lui Baicu, la ani lumina... in spate!

Un lucru e cert, italianul din poarta e un real castig. Iar catastrofele meciului sunt mai multi, incepand cu Burlacu, Bancu, Barbut si terminand cu Glavina si altii.
Este exact lucrul care ma calmeaza in momentul asta...ca voi auzi de acest Baicu pe viitor! Pe tineri mizezi atunci cand ai o echipa inchegata, cand iti pastrezi toti jucatorii de valoare si ii bagi treptat pe tineri pe final de meci, sa prinda minute, sa prinda tupeu... nu atunci cand cica "vom trece la un nou nivel dupa castigarea cupei si fortam calificarea in grupele EL"!

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2214
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: [Etapa 2] Sepsi Sf. Gheorghe - Universitatea Craiova

Mesaj de fanucrv » 29 Iul 2018, 21:56

In acest moment suntem o echipa de play-out, cu grave probleme de organizare a jocului si cu multe maini moarte. O spun cu tristete dupa ce in aceste 2etape am vazut destul de multe meciuri.

Dany
fanatic
fanatic
Mesaje: 1963
Membru din: 18 Mai 2006, 14:31

Re: [Etapa 2] Sepsi Sf. Gheorghe - Universitatea Craiova

Mesaj de Dany » 29 Iul 2018, 22:32

Cu siguranță în acest moment nu arătăm mai nimic, dar astept sa ne revenim. Chiar sunt supărat pentru jocul din seara asta dar sunt convins ca nu asta este fata echipei noastre. As fi preferat sa jucam fotbal frumos si chiar daca pierdeam nu as fi fost asa suparat. Oricum imi trece supărarea ca doar asa suntem noi - mai temperamentali si ne aprindem repede.Trebuie sa fim optimiști și să ne încurajăm echipa. Sper sa mai vina lumea la stadion sa le arătăm jucătorilor cat de mult iubim noi Universitatea Craiova și să înțeleagă și ei ca la acest club trebuie să dai 100 % in fiecare meci indiferent de adversar. Doar asa putem face performanță. Forzza Știința!

Trimis de pe al meu SM-A510F folosind Tapatalk

Forzza Stiinta, forzza Stiinta!!!

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: [Etapa 2] Sepsi Sf. Gheorghe - Universitatea Craiova

Mesaj de cortinadampezzo » 29 Iul 2018, 22:37

as juca cu mirko varf impins si popeye in poarta
in momentele astea trebuie sa se vada inspiratia antrenorului, altfel sa lase loc pentru cineva care poate gestiona situatia

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: [Etapa 2] Sepsi Sf. Gheorghe - Universitatea Craiova

Mesaj de alex.p » 30 Iul 2018, 00:04

Dar de ce sa schimbi portarul? Cam toti am spus ca e singurul lucru pe plus in meciul asta.

Avatar utilizator
valentin0001
suporter
suporter
Mesaje: 856
Membru din: 12 Mai 2011, 20:27

Re: [Etapa 2] Sepsi Sf. Gheorghe - Universitatea Craiova

Mesaj de valentin0001 » 30 Iul 2018, 00:05

Se referea ca fu cel mai bun de pe teren si ca era cam singurul care incerca sa atace.
ucv ucv ucv ucv usteag ucv ucv ucv ucv

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 2] Sepsi Sf. Gheorghe - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 30 Iul 2018, 00:05

Omul considera ca Mirko e cel mai bun atacant din lot! :-)
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: [Etapa 2] Sepsi Sf. Gheorghe - Universitatea Craiova

Mesaj de blixa » 30 Iul 2018, 00:19

Spun doar atat: nici nu m-am uitat la meci, pentru ca ma asteptam la ce s-a intamplat. nu mai avem jucatorii aia, trebuie schimbat sistemul; asta se realizeaza greu (nici nu stiu daca se doreste), mai ales cand aduci jucatori tarziu si nu bagi mana in boznar la timp si mai adanc. Nu-mi place Gardos, sau, oricum, nu in sistem cu 3 fundasi. Cred ca vom incepe campionatul in etapa 5-6. Sper ca lumea sa aiba rabdare.
S-a rupt Brazda.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Etapa 2] Sepsi Sf. Gheorghe - Universitatea Craiova

Mesaj de malus dacus » 30 Iul 2018, 00:23

...cand ma gandesc ce detenta aveam noi pe-aici, ca program lejer in primele etape, ca o sa ne cocotam in varful clasamentului. Bine ca avura aia meci si nu mai vorbeste nimeni de noi pe la tv., ca o luam razna! Pe fb n-am nervi sa intru. Ce mai, imi stricara saptamana. Dar, n-am incotro, astept meciul cu Botosani...

Închis