Serie A

Discutii despre fotbalul de pe intreg mapamondul.

Moderator: grup_moderatori

Avatar utilizator
rosie_cangurul
senior
senior
Mesaje: 409
Membru din: 01 Mai 2006, 17:37

Re: Serie A

Mesaj de rosie_cangurul » 31 Oct 2010, 13:59

de unde pot sa iau si eu meciul AcMilan - Juventus ? am vazut ca e pe filelist da nu imi merge are rezolutia prea mare.

Avatar utilizator
evo_dk
suporter
suporter
Mesaje: 665
Membru din: 08 Mai 2006, 13:58

SSC Napoli

Mesaj de evo_dk » 08 Mai 2011, 18:16

Scula Chevanton, rosu pentru Lecce n-a fost, abia l-a atins.

I simpatizez pe Lecce, sper sa se salveze.
suporter independent, Ex-HC...

JustME

Re: Serie A

Mesaj de JustME » 08 Mai 2011, 18:18

@evo_dk avem si topic pt serie a :-)

p.s. sau poti sa deschizi un topic special pt lecce poate mai sunt si alti simpatizanti ai echipei respective. bafta

Avatar utilizator
evo_dk
suporter
suporter
Mesaje: 665
Membru din: 08 Mai 2006, 13:58

Re: Serie A

Mesaj de evo_dk » 08 Mai 2011, 18:21

JustME scrie:@evo_dk avem si topic pt serie a :-)
Stiu, postasem ca era meci direct si ala mi-a sarit primul in ochi, imi inchipui supararea...

PS: Nu, n-ar avea rost aici, mersi.
suporter independent, Ex-HC...

JustME

Re: Serie A

Mesaj de JustME » 08 Mai 2011, 18:30

cum vrei. sa stii ca nu am fost ironic cand ti-am zis ca poti sa deschizi un topic special pt lecce. mentionez treaba asta pt ca recitindu-mi mesajul constatai ca poate sa fie interpretat in felul asta dar nu e cazul. nu asta a fost intentia.

intr-adevar chevanton a avut o executie de exceptie (din nefericire - evident sunt subiectiv) la golul de 2-1.

Avatar utilizator
AdrianR
fanatic
fanatic
Mesaje: 5093
Membru din: 24 Mar 2004, 17:10

Re: Serie A

Mesaj de AdrianR » 27 Iun 2011, 19:46

Italia a băgat cei mai mulţi bani în transferuri
Pînă în acest moment, Italia este lider în privinţa sumelor investite în transferurile de jucători, cu nu mai puţin de 178 de milioane plătite. AC Milan e clubul care a cheltuit cel mai mult, peste 45 de milioane, dintre care 24 de milioane doar pentru transferul definitiv al lui Zlatan Ibrahimovici.
În ultimele sezoane, campionatul Angliei era cel în care se investeau cei mai mulţi bani, urmat de competiţiile din Spania şi Italia. Pînă în acest moment al verii, cele mai importante tranzacţii s-au efectuat în Serie A. Interesant de remarcat că Turcia e din nou în topul investiţiilor, aşa cum s-a întîmplat şi în ultimii 2 ani.

Competiţia Cumpărări Vînzări
Italia - Serie A 178.771.500 € 136.001.500 €
Germania - Bundesliga 91.280.000 € 74.730.000 €
Spania - Primera División 84.000.000 € 79.075.000 €
Anglia - Premier League 80.525.000 € 80.565.000 €
Turcia - Süper Lig 55.525.000 € 27.000.000 €

În topul primelor 5 echipe care au plătit cele mai mari sume sînt 3 formaţii italiene:
AC Milan 45.750.000 €
Juventus 39.050.000 €
Manchester United 37.300.000 €
Bayern München 30.300.000 €
SSC Napoli 29.500.500 €

Inter
Emiliano Viviano (Bologna) €4.1m;
Andrea Mei (Piacenza)
Luca Tremolada (Piacenza);
Dennis Esposito (Monza);
Yuto Nagatomo (Cesena) €6.5m;
Luc Castaignos (Feyenoord) €3m.

Juventus
Albin Ekdal (Bologna);
Sergio Almiron (Bari);
Matteo Trini (Lumezzane);
Alessandro Matri (Cagliari) €15.5m;
Fabio Quagliarella (Napoli) €10.5m;
Marco Motta (Udinese) €3.8m;
Simone Pepe (Udinese) €7.5m;
Andrea Pirlo (Milan);
Frederik Sorensen (Lyngby) €0.5m;
Michele Pazienza (Napoli);
Reto Ziegler (Sampdoria).

Milan
El Shaarawy (Genoa) €10m;
Zlatan Ibrahimovic (Barcelona) €24m;
Gianmarco Zigoni (Genoa) €3.8m;
Alberto Paloschi (Genoa);
Marco Amelia (Genoa) €3.5m;
Kevin-Prince Boateng (Genoa) €7m;
Philippe Mexes (Roma);
Taye Taiwo (Marseille).

Napoli
Blerim Dzemaili (Parma) €9m;
Daniele Mannini (Sampdoria);
Lorenzo Insigne (Foggia);
Marco Donadel (Fiorentina);
Nicolao Dumitru (Empoli) €1.5m;
Edinson Cavani (Palermo) €16m;
Federico Fernandez (Estudiantes) €3m.

Sumele importante investite de Milan în transferuri au făcut ca bookmakerii să le acorde prima şansă la cîştigarea titlului în Serie A sezonul acesta. Campioana en titre este urmată de Inter şi de Juventus. "Bătrîna doamnă" s-a întărit serios pentru noua stagiune şi faptul că ediţia trecută a teminat pe 7 şi a ratat cupele europene poate fi considerat un avantaj.

Cîştigătoare
AC Milan 2.20
Inter Milan 2.60
Juventus 7.50
AS Roma 11.00
Napoli 23.00
sursa: pariori.ro
Allez les bleus!
"Întâi te vor înjura. Pe urmă vor râde de tine. Apoi, te vor declara nebun. După aceea vor încerca să te compromită. Într-un târziu, vor face tot posibilul să te lichideze. Dacă scapi cu viaţă din toate acestea, vei fi un om mare." - Mahatma Gandhi

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: Serie A

Mesaj de alex.p » 27 Iun 2011, 22:37

Foaaaarte interesant articolul, mai ales ca in afara de Italia, in celelalte campionate nici nu a inceput bine campania de achizitii.

Si la Napoli a mai venit un jucator.

Avatar utilizator
AdrianR
fanatic
fanatic
Mesaje: 5093
Membru din: 24 Mar 2004, 17:10

Re: Serie A

Mesaj de AdrianR » 28 Iun 2011, 20:51

inca o mare speranta a fotbalului african a facut senzatie la CM U17
Allez les bleus!
"Întâi te vor înjura. Pe urmă vor râde de tine. Apoi, te vor declara nebun. După aceea vor încerca să te compromită. Într-un târziu, vor face tot posibilul să te lichideze. Dacă scapi cu viaţă din toate acestea, vei fi un om mare." - Mahatma Gandhi

Avatar utilizator
Alishor
suporter
suporter
Mesaje: 774
Membru din: 10 Sep 2010, 14:06

Re: Serie A

Mesaj de Alishor » 28 Iun 2011, 23:41

Milan mai da un tun. o sa faca un transfer de senzatie, sa acopere golul lasat de Pirlo, un creier la fel de bun
5 septembrie 1948... Legenda incepe

Andrei Olteanu
suporter
suporter
Mesaje: 754
Membru din: 21 Mar 2011, 22:15

Re: Serie A

Mesaj de Andrei Olteanu » 29 Iun 2011, 00:59

Tot Milan................. :hai

JustME

Re: Serie A

Mesaj de JustME » 27 Iun 2013, 23:45

habar n-aveam ca Adrian Stoian e fan Stiinta. stiam ca a jucat la GP si ca e din Craiova dar nu stiam ca e si fan al Craiovei. cinste lui apld

FOTO Surpriză din partea hipsterului de la naţională » Stoian şi-a tatuat emblema unui club legendar din România!

Adrian Stoian, jucătorul de la Chievo Verona, care a şocat cu look-ul său la convocarea la naţională pentru amicalul cu Trinidad Tobago surprinde din nou.

Jucătorul şi-a făcut un nou tatuaj cu stema Universităţii Craiova, echipa din oraşul său natal. Stoian a postat pe pagina sa oficială de Facebook o fotografie cu tatuajul, cu descrierea "Prima iubire. Craiova nu are preţ".

sursa:gsp.ro
http://www.gsp.ro/gsp-special/diverse/f ... 02152.html
ucv ucv ucv

p.s. pacat ca joaca la Chievo si nu la Napoli :)( dar e tanar, are timp sa ajunga si la Napoli poate si la Craiova macar pe finalul carierei. steagucv

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: Serie A

Mesaj de muttley » 28 Iun 2013, 00:04

Ba macar asta sa ajunga fotbalist .... in rest toti astia marii jucatori ai craiovei.... m-am saturat. Chivu e zice ca e fanul unei echipe din bucuresti dar nu da numele... Popescu o arde marlaneste pe la Targoviste sau presedinte pe la Steaua, Balaci merge cu Marin pana in tarile Arabe....

In momentul de fata ca un simbol adevarat il vad doar pe Craioveanu.... in rest toti o ard aiurea sa nu supere pe cineva pe cand Gicutza e singurul care spune ca Stiinta e totul pentru el pacat ca in ultimul timp a fost corupt de boovean dar sper sa inteleaga (a zis ca are prieteni in Spania care stau pe forum ... sper sa intre si aici pe forum si sa-i explice cine e acest Adrian Mititelu)


edit: si inca ceva... poate ca ar merita un thread separat Stoian.... nu e usor sa iti faci un tatuaj cu Stema unei echipe cand tu esti fotbalist... (acum cu Craiova pe brat ma gandesc ca o sa ii fie greu sa ajunga la DInamo)
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

JustME

Re: Serie A

Mesaj de JustME » 28 Iun 2013, 00:09

asa a zis Chivu ca e fan al unei echipe din bucuresti? :o nu te contrazic dar imi vine foarte greu sa cred asta.

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: Serie A

Mesaj de muttley » 28 Iun 2013, 00:17

JustME scrie:asa a zis Chivu ca e fan al unei echipe din bucuresti? :o nu te contrazic dar imi vine foarte greu sa cred asta.
asa a zis... era un interviu in prosport sau pt sport.ro in care zicea ca e fanul unei echipe dar sa nu-l traga de limba ca nu zice (se specula ca e vb de Steaua)

uite aici: -> http://www.prosport.ro/fotbal-extern/st ... t-10259725
În Liga I te mai vezi jucând?
(râde) Nu pot să spun că nu voi reveni, dar nici că voi reveni. Eu îmi termin contractul la 34 de ani şi poate nu o să mai fac faţă la nivelul care o să se ceară atunci în fotbalul românesc!? Eu am avut trei echipe de suflet. Craiova, Reşiţa şi încă una de care nu ştie nimeni şi sper să nu o aflaţi. Le mulţumesc celor de acolo că nu au făcut publică simpatia mea.

Înţeleg că nu e vorba despre Steaua pentru domnul Becali sigur ar fi spus ceva...
(râde) Doar prietenii mei ştiu despre ce echipă e vorba şi vă rog să nu săpaţi prea mult.
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

JustME

Re: Serie A

Mesaj de JustME » 28 Iun 2013, 00:26

da, nu stiam de interviul asta. sper sa fie vorba de Ajax :lol: acum lasand gluma e vorba de steaua sau dinamo mie doar cu echipele astea doua mi-ar fi rusine sa spun ca tin. oricum tirst, aveam alta parere despre Cristi. eh, asta e.

Scrie răspuns