Cupa Romaniei. Optimi. Botoșani - Universitatea

Moderator: grup_moderatori

Închis

Ce facem cu cupa?

Poll ended at 13 Feb 2021, 14:47

Mergem in sferturi că e in drumul spre finală.
19
86%
Rămânem in optimi și ne concentrăm pe campionat.
3
14%
 
Total votes: 22

Preator12
junior
junior
Mesaje: 65
Membru din: 12 Iun 2018, 15:48

Re: Cupa Romaniei. Optimi. Botoșani - Universitatea

Mesaj de Preator12 » 12 Feb 2021, 10:07

[/quote]
Mi s-a parut o capcana intinsa cu speranta ca in ea sa intre cativa botanisti :o . Botanistii nu sunt cei din Botosani ci sunt cei care pun botul. In Craiova se gasesc in randul sclavilor familiei, dar azi trebuie sa ne bucuram de o victorie muncita si meritata. :hai :hai :hai
ucv
[/quote]

Unde este spiritul civic,unde este fair-play-ul?
Cu tot respectul,dar daca nici asta nu e fault inseamna ca ma uit la fotbal de o viata degeaba.Cand esti singurul care sustine un argument,incepi sa crezi ca esti nebun,dar apoi loveste realitatea.M-am uitat de inca 10 ori la faza iar ala este fault din orice pozitie.
Pentru mine ramane o decizie grosolana care nu-si avea locul,arbitrul ala nu are ce cauta pe listele FIFA.
Cert este ca acea decizie,indiferent cum a fost ea,a stricat tot ritmul meciului.
La finele meciului obtinem o calificare imensa,un rezultat care ne face favoriti in castigarea trofeului,un rezultat favorabil care conteaza mult si pentru moralul echipei.Aceasta victorie ii da incredere lui Marinos,care este de apreciat ca a reusit sa schimbe jocul anost al echipei intr-un timp atat de scurt.

P.S. Nu am inteles-o pe aia cu boovenii,poate mai explici o data.

Forta Stiinta! ucv ucv ucv

lory69
fanatic
fanatic
Mesaje: 1943
Membru din: 16 Aug 2017, 11:56

Re: Cupa Romaniei. Optimi. Botoșani - Universitatea

Mesaj de lory69 » 12 Feb 2021, 10:57

In afara lui Bic, trebuie remarcați toți jucătorii nostri.Capatana a facut aseară cel mai bun meci,atât cat a jucat el.Keyta nu a miscat aseară,Capatana l-a marcat foarte bine.La fel si Nistor,a avut un joc mult mai bun decat in partidele precedente.Apărarea a fost perfecta...un plus pt Bancu care a ajutat mult si la constructie.Baiaram si Ivan sunt intr-o crestere evidenta,ceea ce ma face sa cred ca Ofosu va fi rezerva de acum.Un lucru îmbucurător este ca antrenorul va avea mari dificultati in alcătuirea primului 11 .....

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Cupa Romaniei. Optimi. Botoșani - Universitatea

Mesaj de Paul » 12 Feb 2021, 11:54

@Preator12 eu cred ca pe noi ne-au invatat astia la tv ca orice atingere e fault, ca la baschet.
Ce conteaza e daca al nostru a jucat mingea, si a jucat-o, si cum a intrat si adversarul la minge, care cum s zis si Cartu o luase spre poarta lui si s-a bagat efectiv in picioarele lui Campanu. Al nostru a vrut sa joace mingea, al lor s-a aruncat inainte fara sanse sa ia mingea, nemaivorbind de sanse de atac spre poarta.
Deci eu cred ca poti sa stai linistit, nu a fost fault dupa parerea multora, lasa-i pe aia la tv, ca din asta se hranesc, mai ales Naum dinti de [cenzurat].

Iar ce ziceau colegii despre booveni si cursa ta, cum ar veni ar fi sarit si altii sa spuna ca sm fost favorizati, si nu ca i-ar fi interesat de fair play, ca pe tine.

Si eu vreau sa fie fair play dar sincer cred ca a judecat corect faza Birsan, indiferent ce balmajesc astia la tv.

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Cupa Romaniei. Optimi. Botoșani - Universitatea

Mesaj de fabius_2014 » 12 Feb 2021, 11:57

Preator12 scrie:
12 Feb 2021, 10:07
Mi s-a parut o capcana intinsa cu speranta ca in ea sa intre cativa botanisti :o . Botanistii nu sunt cei din Botosani ci sunt cei care pun botul. In Craiova se gasesc in randul sclavilor familiei, dar azi trebuie sa ne bucuram de o victorie muncita si meritata. :hai :hai :hai
ucv
[/quote]

Unde este spiritul civic,unde este fair-play-ul?
Cu tot respectul,dar daca nici asta nu e fault inseamna ca ma uit la fotbal de o viata degeaba.Cand esti singurul care sustine un argument,incepi sa crezi ca esti nebun,dar apoi loveste realitatea.M-am uitat de inca 10 ori la faza iar ala este fault din orice pozitie.
Pentru mine ramane o decizie grosolana care nu-si avea locul,arbitrul ala nu are ce cauta pe listele FIFA.
Cert este ca acea decizie,indiferent cum a fost ea,a stricat tot ritmul meciului.
La finele meciului obtinem o calificare imensa,un rezultat care ne face favoriti in castigarea trofeului,un rezultat favorabil care conteaza mult si pentru moralul echipei.Aceasta victorie ii da incredere lui Marinos,care este de apreciat ca a reusit sa schimbe jocul anost al echipei intr-un timp atat de scurt.

P.S. Nu am inteles-o pe aia cu boovenii,poate mai explici o data.

Forta Stiinta! ucv ucv ucv
[/quote]

Spiritul civic ne obliga sa spunem ca meciul nu trebuia sa se dispute din cauza terenului de la Botosani si asta insemna o victorie a Craiovei sau fair play era ca Botosani sa gaseasca un teren bun unde meciul sa se poata juca in conditii normale, dar ei au vrut sa aiba avantajul terenului propriu.
Tot spiritul civic ne obliga sa vedem ca banca si jucatorii Botosaniului au cerut penalty la orice faza in care au intrat in careul craiovean. In conditiile unor astfel de presiuni incep sa inteleg si arbitrii.
Tot spiritul civic ne obliga sa vedem ca Botosani trebuia sa ramana in 10 oameni din min.3 si atunci lucrurile erau clare.
Revenind la faza incriminata, te invit sa privesti piciorul stang al jucatorului de la Botosani care ramane in urma si loveste piciorul lui Campanu. Altfel spus, jucatorul Botosaniului intra cu piciorul in Campanu care a incercat sa se fereasca. Apoi priveste saritura moldoveanului de dupa contact. Mie imi aminteste de raposatul Crisan. O saritura exagerata, care imi intareste convingerea ca jucatorul moldovean a vrut sa fie inteligent si sa pacaleasca arbitrul. Pe arbitru nu l-a pacalit, dar te-a pacalit pe tine.
Aia cu boovenii e simpla. Postarile tale sunt un fel de apa la moara pentru booveni si poti fi dat ca exemplu .
Nu am vazut nicio postare de-a ta in care sa-ti exprimi indignarea dupa ce Balasa a terminat un meci cu ochiul umflat dupa ce a fost faultat in careu sau cand in meciul cu noi, Chindia a primit un penalty inventat sau cand etc., etc.

Avatar utilizator
valentin0001
suporter
suporter
Mesaje: 856
Membru din: 12 Mai 2011, 20:27

Re: Cupa Romaniei. Optimi. Botoșani - Universitatea

Mesaj de valentin0001 » 12 Feb 2021, 11:58

Grabindu-ma sa prind meciul am făcut un mic accident rutier și nu l-am mai putut vedea deloc. Din ce citesc aici băieții au jucat bine și au stat foarte organizați tactic. O sa caut un rezumat sa îmi fac o mica părere despre joc.
ucv ucv ucv ucv usteag ucv ucv ucv ucv

Stefan..
membru
membru
Mesaje: 160
Membru din: 05 Aug 2019, 14:21

Re: Cupa Romaniei. Optimi. Botoșani - Universitatea

Mesaj de Stefan.. » 12 Feb 2021, 13:01

Nu putea schimba multe peste noapte noul antrenor. Mai mult, terenul nu a fost unul propice unui desen tactic. Si totusi, cateva lucruri s- au simtit : marcaj semicolectiv la adversarul cu mingea, liniile mai apropiate, evitarea pasei catre portar. Se vede ca grecul este antrenor, dar ma astept ca acesta sa nu aiba viata usoara la Craiova. Exista precedente nefericite. Mingea este la Rotaru. Daca va avea taria sa nu mai plece urechea la amatorii atarnatori din club, va fi bine. Daca nu, ne întoarcem la inca o penibilă "perioada imediat urmatoare". Doamne ajuta!...

Iaurgiu
membru
membru
Mesaje: 250
Membru din: 19 Noi 2020, 15:41

Re: Cupa Romaniei. Optimi. Botoșani - Universitatea

Mesaj de Iaurgiu » 12 Feb 2021, 14:55

Marea diferenta intre epoca Papura si dupa (deja vazui si cu Bon pe banca) e daruirea jucatorilor pe teren. Cu Papi parca le era greatza sa se bage in duel la o minge. Acum intea la baioneta. Altfel, tinerii erau exteem de crispati, le era frica sa nu greseasca si jucau pasiv. Stiu, stiu, o sa ziceti ca am eu un fix cu Baiaram. Dar in ziua de azi pustiu' face si faza ofensiva si faza defensiva. Dribleaza bine, paseaza cu cap. Inainte vai mama. Bancu parca a renascut. Bine, Mamut e tot ala, si Bic la fel. Ce sa mai discutam.

Nu vreau sa arunc totul in capul lui Papura. Nu a foat singurul remaniat. Dar vad schimbarea si-mi place. Sistemul cu 2 inchizatori a fost bun pentru a contracara o echipa "nesimtita" ca a Botoseiului. Teren, ne-teren, aia n-au reusit mare lucru.

Arbitru', ca arbitru'. Ai nostri au intrat otzira intirziat (au alunecat pe gheatza!!!) da' Balasa de ce a luat galben? Ala nici n-a fost fault :). Poate-mi explicati si mie pe surse. Cu militia, cind l-au tocat pe Cic cu ciocanu' de shnitzele, nu mai vazura comentacii [****] ... sau ieri, cind l-a deposedat ala prin izbire laterala pe Baiaram, iarasi ... fault de joc, da?
I-mi pare r-au c-a lam jignit pe cel mai iubit portar d-in galaxie. Ierta-tima, tovarasi!!

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: Cupa Romaniei. Optimi. Botoșani - Universitatea

Mesaj de cortinadampezzo » 12 Feb 2021, 15:03

Preator12 scrie:
12 Feb 2021, 10:07
Unde este spiritul civic,unde este fair-play-ul?
Fair-play ar fi ca Dinamo sa dea inapoi vreo 12 titluri

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Cupa Romaniei. Optimi. Botoșani - Universitatea

Mesaj de fabius_2014 » 12 Feb 2021, 15:04

Am citit un interviu al lui Silvian si, desi omul imi este antipatic, recunosc ca are dreptate. La meciul cu Botosani, din campionat, am avut un 11 m neacordat, tragere de tricou la Mamut. Nesimtitii de Croitoru si Iftime nu au vrut sa comenteze arbitrajul. Acum au sarit ca arsi. Cum ar zice Marin Sorescu " niste tarani ".

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Cupa Romaniei. Optimi. Botoșani - Universitatea

Mesaj de Geronimo » 12 Feb 2021, 16:41

fabius_2014 scrie:Am citit un interviu al lui Silvian si, desi omul imi este antipatic, recunosc ca are dreptate. La meciul cu Botosani, din campionat, am avut un 11 m neacordat, tragere de tricou la Mamut. Nesimtitii de Croitoru si Iftime nu au vrut sa comenteze arbitrajul. Acum au sarit ca arsi. Cum ar zice Marin Sorescu " niste tarani ".
Sau Dinu Sararu.


Sent from my iPad using Tapatalk

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Cupa Romaniei. Optimi. Botoșani - Universitatea

Mesaj de fabius_2014 » 12 Feb 2021, 17:02

Geronimo scrie:
12 Feb 2021, 16:41
fabius_2014 scrie:Am citit un interviu al lui Silvian si, desi omul imi este antipatic, recunosc ca are dreptate. La meciul cu Botosani, din campionat, am avut un 11 m neacordat, tragere de tricou la Mamut. Nesimtitii de Croitoru si Iftime nu au vrut sa comenteze arbitrajul. Acum au sarit ca arsi. Cum ar zice Marin Sorescu " niste tarani ".
Sau Dinu Sararu.


Sent from my iPad using Tapatalk
Mea culpa. Asa este. M-am facut de kk. :-(
Tot la Craiova jucau. :lol:
ucv

Iaurgiu
membru
membru
Mesaje: 250
Membru din: 19 Noi 2020, 15:41

Re: Cupa Romaniei. Optimi. Botoșani - Universitatea

Mesaj de Iaurgiu » 12 Feb 2021, 18:51

N-ai cu cine, bah, n-ai cu cine ... =))
I-mi pare r-au c-a lam jignit pe cel mai iubit portar d-in galaxie. Ierta-tima, tovarasi!!

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Cupa Romaniei. Optimi. Botoșani - Universitatea

Mesaj de malus dacus » 12 Feb 2021, 19:57

Si de la mine fara numar pentru Cristescu. Am vazut declaratia. Bine a punctat. Bravo!

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Cupa Romaniei. Optimi. Botoșani - Universitatea

Mesaj de Paul » 12 Feb 2021, 20:06

valentin0001 scrie:
12 Feb 2021, 11:58
Grabindu-ma sa prind meciul am făcut un mic accident rutier și nu l-am mai putut vedea deloc. Din ce citesc aici băieții au jucat bine și au stat foarte organizați tactic. O sa caut un rezumat sa îmi fac o mica părere despre joc.
Sper ca e totul ok

Avatar utilizator
WhiteLion30
junior
junior
Mesaje: 52
Membru din: 16 Apr 2018, 01:05

Re: Cupa Romaniei. Optimi. Botoșani - Universitatea

Mesaj de WhiteLion30 » 13 Feb 2021, 02:10

Suntem în sferturi pentru a cincea oară la rând și pentru a șasea oară în ultimii șapte ani. De la renașterea echipei am fost eliminați timpuriu doar în primul an și în 2015-16, cel mai prost sezon de primă ligă când am jucat în play-out și am pierdut la penaltiuri cu Bacăul în șaisprezecimi.

Am eliminat de două ori dinamo, dar din păcate am fost fraieri cu Voluntari, Viitorul și Poli Iași. Am impresia că în 2016-17 a singura dată când Craiova și dinamo s-au înfruntat în cupă și învingătoarea nu a câștigat trofeul.

Închis