Etapa 29. FCFCSB - Universitatea Craiova

Moderator: grup_moderatori

Închis

Sperati ca prindem locul 2 inainte de Playoff?

Poll ended at 04 Apr 2021, 14:56

3p DA
15
65%
1p NU
3
13%
0p N-am mai castigat in deplasare la Steaua de 30 ani
5
22%
 
Total votes: 23

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2214
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: Etapa 29. FCFCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de fanucrv » 05 Apr 2021, 14:32

Paul scrie:
05 Apr 2021, 13:45
Apropos de propaganda de prost gust prin care Oltenia e prezentata ca o zona inapoiata, practic rusinea Romaniei, nu e caracteristica ProTV, e si la Digi, si peste tot Ardealul, Sibiul, Clujul, Oradea, sunt locuri unde totul e mai bine. Pe noi asta a ajuns sa ne enerveze in ultimul hal, adica pe cei care avem coloana vertebrala si nu vrem sa acceptam sa fim insultati.
Culmea este ca orașele respective sunt pline de olteni. In Sibiu in ultimii 3 ani, 28% dintre cumparatorii de imobile sunt ...craioveni. Sunt firme de imobiliare sibiene care si-au deschis birouri in Craiova datorită numarului mare de clienti din zonă.

dorumihnea2
fanatic
fanatic
Mesaje: 1753
Membru din: 25 Mai 2019, 10:15

Re: Etapa 29. FCFCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de dorumihnea2 » 05 Apr 2021, 16:02

A fost o exprimare nefericită din păcate dar să nu exagerăm cu mâncărimea asta între regiuni. Jignește doar câte unul care nu a fost în viața lui într-o anumită zonă din țară. De exemplu eu am prieteni în Moldova dar dacă un fraier se uită la Știrile ProTv el zice că acolo își dau doar cuțite toată ziua dar poate de astea vezi în niște sate de prin Vaslui. Nu trebuie generalizat. Și în Ardeal vezi civilizație dar vezi și reversul asta v-o garantez eu. Și cum mai spunea cineva pe aici cu Sibiul și Clujul este un oraș mai nou cu toate națiile de pe fața pământului. Dar peste toate astea pt mine Craiova a fost și rămâne capitala României.

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Etapa 29. FCFCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de fabius_2014 » 05 Apr 2021, 16:05

Diferentele intre zonele din Romania au fost facute de minoritati. Regii Ungariei au chemat, inca din sec.XIII colonistii germani, care impreuna cu ungurii, secuii, tiganii si cu majoritarii valahi au format Transilvania. Tara Romaneasca a avut o mare influienta din sudul Dunarii de unde au venit bulgari, turci, greci si multi romi. In Moldova fata de tara Romaneasca au avut o influienta mare rusii si polonezii. Practic, romanii au fost la fel, diferenta a fost facuta de ceilalti.

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Etapa 29. FCFCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de Geronimo » 05 Apr 2021, 16:08

Paul scrie:Apropos de propaganda de prost gust prin care Oltenia e prezentata ca o zona inapoiata, practic rusinea Romaniei, nu e caracteristica ProTV, e si la Digi, si peste tot Ardealul, Sibiul, Clujul, Oradea, sunt locuri unde totul e mai bine. Pe noi asta a ajuns sa ne enerveze in ultimul hal, adica pe cei care avem coloana vertebrala si nu vrem sa acceptam sa fim insultati.
Eu nu ma simt inferior si nu imi e rusine ca sunt oltean. Nu cerem nimanui sa ne iubeasca sau sa cada in admiratie fata de noi. Vorba lui nea Costel drojdierul...


Sent from my iPad using Tapatalk

robertc
suporter
suporter
Mesaje: 913
Membru din: 19 Aug 2013, 09:34

Re: Etapa 29. FCFCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de robertc » 05 Apr 2021, 16:13

fabius_2014 scrie:
05 Apr 2021, 16:05
Diferentele intre zonele din Romania au fost facute de minoritati. Regii Ungariei au chemat, inca din sec.XIII colonistii germani, care impreuna cu ungurii, secuii, tiganii si cu majoritarii valahi au format Transilvania. Tara Romaneasca a avut o mare influienta din sudul Dunarii de unde au venit bulgari, turci, greci si multi romi. In Moldova fata de tara Romaneasca au avut o influienta mare rusii si polonezii. Practic, romanii au fost la fel, diferenta a fost facuta de ceilalti.
E o discutie complexa,eu cred ca pt a imbunatati ceva e bine sa constientizezi ca ai o problema,noi romanii ne ascundem cumva dupa scuze gen : nu ne lasa strainii sa facem si sa dregem. Revenind la ce am spus eu ,tinta era incapatanarea lui Rotaru de a merge inainte cu papura desi totul arata contrariul,si da oltenii sunt mai mandrii ,ceea ce nu e rau dar dar are si efecte secundare :).Tocamai de aia iubesc eu Stiinta,pentru suporterii/oamenii ei...ca performante nu am prins.

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Etapa 29. FCFCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de Geronimo » 05 Apr 2021, 16:23

fabius_2014 scrie:Diferentele intre zonele din Romania au fost facute de minoritati. Regii Ungariei au chemat, inca din sec.XIII colonistii germani, care impreuna cu ungurii, secuii, tiganii si cu majoritarii valahi au format Transilvania. Tara Romaneasca a avut o mare influienta din sudul Dunarii de unde au venit bulgari, turci, greci si multi romi. In Moldova fata de tara Romaneasca au avut o influienta mare rusii si polonezii. Practic, romanii au fost la fel, diferenta a fost facuta de ceilalti.
Da, practic romanii nu exista. E ceva inventat. In Transilvania sunt unguri, secui, tigani si altii. In Modova avem rusi, polonezi si altii. In sud avem bulgari, greci, tuci si altii. Noi suntem altii. Nici limba Romana nu exista, e vorbita de altii. E posibil sa aflam ca limba Romana e o limba moarta, e vorbita dar de o minoritate. Sa adunam populatia din Ungaria si Bulgaria. In Austro-Ungaria, limba maghiara in ce procent era vorbita? Dar germana? Adunat iti da peste 50%?


Sent from my iPad using Tapatalk

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Etapa 29. FCFCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de fabius_2014 » 05 Apr 2021, 16:32

robertc scrie:
05 Apr 2021, 16:13
fabius_2014 scrie:
05 Apr 2021, 16:05
Diferentele intre zonele din Romania au fost facute de minoritati. Regii Ungariei au chemat, inca din sec.XIII colonistii germani, care impreuna cu ungurii, secuii, tiganii si cu majoritarii valahi au format Transilvania. Tara Romaneasca a avut o mare influienta din sudul Dunarii de unde au venit bulgari, turci, greci si multi romi. In Moldova fata de tara Romaneasca au avut o influienta mare rusii si polonezii. Practic, romanii au fost la fel, diferenta a fost facuta de ceilalti.
E o discutie complexa,eu cred ca pt a imbunatati ceva e bine sa constientizezi ca ai o problema,noi romanii ne ascundem cumva dupa scuze gen : nu ne lasa strainii sa facem si sa dregem. Revenind la ce am spus eu ,tinta era incapatanarea lui Rotaru de a merge inainte cu papura desi totul arata contrariul,si da oltenii sunt mai mandrii ,ceea ce nu e rau dar dar are si efecte secundare :).Tocamai de aia iubesc eu Stiinta,pentru suporterii/oamenii ei...ca performante nu am prins.
Nu as spune ca influientele straine au fost negative. Germanii au adus un plus enorm in Transilvania. In Tara Romaneasca si Moldova influienta culturii bizantine a fost covarsitoare, sa nu uitam de slavi.

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Etapa 29. FCFCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de fabius_2014 » 05 Apr 2021, 16:43

Geronimo scrie:
05 Apr 2021, 16:23
fabius_2014 scrie:Diferentele intre zonele din Romania au fost facute de minoritati. Regii Ungariei au chemat, inca din sec.XIII colonistii germani, care impreuna cu ungurii, secuii, tiganii si cu majoritarii valahi au format Transilvania. Tara Romaneasca a avut o mare influienta din sudul Dunarii de unde au venit bulgari, turci, greci si multi romi. In Moldova fata de tara Romaneasca au avut o influienta mare rusii si polonezii. Practic, romanii au fost la fel, diferenta a fost facuta de ceilalti.
Da, practic romanii nu exista. E ceva inventat. In Transilvania sunt unguri, secui, tigani si altii. In Modova avem rusi, polonezi si altii. In sud avem bulgari, greci, tuci si altii. Noi suntem altii. Nici limba Romana nu exista, e vorbita de altii. E posibil sa aflam ca limba Romana e o limba moarta, e vorbita dar de o minoritate. Sa adunam populatia din Ungaria si Bulgaria. In Austro-Ungaria, limba maghiara in ce procent era vorbita? Dar germana? Adunat iti da peste 50%?


Sent from my iPad using Tapatalk
Cred ca nu m-am exprimat bine. Nu am spus ca romanii nu exista, am spus doar ca exista influiente mari pe care nu le putem nega, asa cum nici cei din jurul nostru nu pot nega influienta valahilor in cultura lor. In afara de tarile romane, valahii au fost populatia bastinasa in Bulgaria, R. Macedonia, Bosnia, o parte a Serbiei, nordul si nord-vestul Greciei, estul Albaniei. Cred, totusi, ca este un subiect care nu prea intereseaza fotbalul. Glumind as zice ca poate Ouzounidis este vlahoi, ca si in Romania intalnim numele Ozunu, practic radacina numelui este aceeasi. Sigur la baza a fost acelasi nume.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 29. FCFCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de Paul » 05 Apr 2021, 17:41

Nu cred ca majoritatea oltenilor au o problema ca nu isi constientizeaza problemele pe care le au, desigur exista cazuri dar cred ca cei mai multi sunt onesti in ceea ce priveste o autoevaluare, nu ne furam caciula.
Problema este ca exista un curent intretinut de mass media, prin ProTv si Digi24, prin care nu exista practic nicio stire cu conotatii pozitive despre Oltenia, si totul in schimb e super in anumite orase.
Pe langa ca este foarte iritant pentru mandria noastra supradimensionata de olteni, exista si efecte care ne afecteaza direct economic, din cauza acestor perceptii intretinute.
De exemplu despre Craiova nu se vorbeste ca despre un puternic centru de dezvoltare software, desi este, si cand cineva vrea sa isi extinda afacerea in domeniul asta, e destul de usor sa fie dezinformat si sa evite o zona prezentata ca o regiune de asistati social si interlopi. Spun asta din experienta, caci am fost nevoit sa demontrz astfel de informatii astfel incat sa pot sa imi dezvolt businessul.
Deci nu e totul asa nevinovat si fara urmari, bascalie de 2 lei, e cu urmari, si e chiar foarte grav ca are priza chestia asta.

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Etapa 29. FCFCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de fabius_2014 » 05 Apr 2021, 20:13

https://www.sport.ro/video/exclusiv-cer ... otaru.html
Interviul in care Rotaru refuza sa se mai balacareasca cu Piturca. Parca a citit ce s-a scris pe aici.

adi_g
suporter
suporter
Mesaje: 626
Membru din: 20 Sep 2017, 21:18

Re: Etapa 29. FCFCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de adi_g » 05 Apr 2021, 22:34

Milogii de la ceefere abia au batut dinamo cu doi oameni in plus. Rusinos. Am scapat de Deac pentru meciul de duminica. Nicio problema, ii batem pe toti pana la final si luam titlul..Depnde doar de noi...Avem cel mai tare antrenor, suntem in cea mai buna forma, avem cea mai buna organizare...In play off, isi va reveni si Elvir..

Dany
fanatic
fanatic
Mesaje: 1963
Membru din: 18 Mai 2006, 14:31

Re: Etapa 29. FCFCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de Dany » 05 Apr 2021, 22:44

Trebuie sa jucam noi fotbal și sa nu ne intereseze de ei, am văzut totuși ca și Costache a luat galben, cred ca și el e suspendat.
Trebuie sa castigam și sa ținem aproape. Suntem la mana noastră.

Trimis de pe al meu SM-A705FN folosind Tapatalk

Forzza Stiinta, forzza Stiinta!!!

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Etapa 29. FCFCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de malus dacus » 05 Apr 2021, 23:05

Ba, nu stiu vere, da mie.mi place de Rotaru. Poa' sa vina zece mii de selehasi cu aberatii ca sunt omul lui sau nu stiu ce traznai despre relatia suporteri/patroni, eu spun ce vad. Singura data cand m-a scos din sarite de nu.l.mai suportam, este ultimul episod cu Papura, cand chiar n.am inteles ce draq o fi fost in capul lui. In rest, mai ales la nivel de discurs in spatiul public, n.am ce sa.i reprosez. Bine, exista si posibilitatea sa fie foarte bun vrajitor din vorbe si sa ma las prostit, dar asta ar insemna sa fie foarte, foarte, foarte inteligent si foarte, foarte, foarte pervers. Ceea ce mi.e greu sa cred.

Augustus Caesar
membru
membru
Mesaje: 255
Membru din: 16 Aug 2015, 06:46

Re: Etapa 29. FCFCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de Augustus Caesar » 06 Apr 2021, 05:22

Mi-a placut ce am vazut cu fcsb si imi da sperante pentru viitor- sper sa confirmam jocul bun si cu un rezultat pe masura cu p_ _ ica si franica. Altfel imi mai doresc cel putin un egal pentru pepsi si Chindia in play-off. Desi vreau sa vad la retrogradare pe taranii din voluntari sper sa-i scoata fumurile din cap croitorasului.
''Priviti aceasta sacra frumusete:
Oltenia pamant de oameni buni
Si pumn pedepsitor cu cinci judete,
Caus al palmei vechilor taciuni ''

THE LION
suporter
suporter
Mesaje: 683
Membru din: 26 Sep 2005, 11:33

Re: Etapa 29. FCFCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de THE LION » 06 Apr 2021, 09:13

Cfr a fost praf si anul trecut in penultima etapa cu fcsb si apoi ne-au batut lejer si si luat titlul. Vom avea meci foarte greu.
Hai Universitatea, Hai Craiova,
Tu, CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI !!!

Închis