Etapa 21. G.M. Mediaș-Universitatea Craiova

Moderator: grup_moderatori

Închis

Ce cadou primim de Crăciun?

-În sfârșit o victorie, dar scremută
8
44%
-În sfârșit o victorie convingătoare
5
28%
-Încă un punct colosal
5
28%
 
Total votes: 18

manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9740
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Re: Etapa 21. G.M. Mediaș-Universitatea Craiova

Mesaj de manex » 19 Dec 2021, 20:43

Jucarorii aia de la Botoșani trag tare pentru cei 5000 pe luna. Ai nostri sunt, exact cum a zis cineva mai demult aici, niste pisici ghiftuite. Nu mai au motivatie

Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk

Am zis!!

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Etapa 21. G.M. Mediaș-Universitatea Craiova

Mesaj de malus dacus » 19 Dec 2021, 21:09

Cretu nu e de aruncat. E rezerva decenta sau chiar titular in anumite meciuri. La fel si Gustavo. Dar nu la 15k/lună. Nimeni de la noi e si nu tr. sa primească 15k/luna. Bani aruncati pe fereastră. Taiate masiv salariile. Ar fi si un f bun test de caracter. Cui nu.i convine - pa, ca realmente nu pierdem nimic de neînlocuit.

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Etapa 21. G.M. Mediaș-Universitatea Craiova

Mesaj de Takeiteasy » 19 Dec 2021, 21:23

cortinadampezzo scrie:
19 Dec 2021, 13:41
Reghe sta prost in statistici dar este in plaja pe care sio doreste clubul.

Clubul nostru vrea un antrenor cu o medie mai buna de 1.5+ pct pe meci.

Reghe se apropie de 20 de meciuri la craiova si are 32 de pct, peste 1.6 pct pe meci. E sub Bergodi, Mangia sau Marinos dar e peste targetul clubului.

Din pacate in Liga 1 de azi, campionatul se ia cu peste 2.1 pct pe meci
Din alea 32 de puncte ale Craiovei, 3 sint facute cu Marinos - victoria acasa cu Arges. Reghe a facut 29 de puncte in 19 meciuri = adica 1.526 puncte pe meci. Transfermarkt zice ca Marinos a avut 1.74 ppm in campionatul trecut. Sandoi si Cirtu au avut 1.84 ppm in campionatul 2014-2015 tot dupa transfermarkt, cu Craiova nou promovata !

Mai in gluma mai in serios, Mogosanu a avut 1.59 ppm in 17 meciuri in campionatul 2015-2016. Adica Mogo este peste Reghe :-)

Multescu in campionatul 2016-2017 a fost un pic sub Reghe, cu 1.48 ppm dupa transfermarkt.

Singurul antrenor al Craiovei cu peste 2 ppm a fost Bergodi - atit in sezonul 2019-2020 cit si in sezonul 2020-2021. Si noi l-am lasat sa plece :-)

P.S. Udrea in gsp a analizat cum a performat Craiova lui Reghe cu echipele de top 10 (adica modest). Hai sa vedem cum a performat in ultimele 5 etape comparativ cu echipele de pe locurile 11-16 : a facut acelasi numar de puncte cu Chindia, fc calu, si Dinamo, dar mai putine puncte comparativ cu Mioveni, Medias si Clinceni.

robertc
suporter
suporter
Mesaje: 913
Membru din: 19 Aug 2013, 09:34

Re: Etapa 21. G.M. Mediaș-Universitatea Craiova

Mesaj de robertc » 19 Dec 2021, 22:27

Ce propui Take?

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Etapa 21. G.M. Mediaș-Universitatea Craiova

Mesaj de malus dacus » 19 Dec 2021, 22:37

Take propune bon, gen.

Iancu Magheru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1380
Membru din: 27 Mai 2021, 11:40

Re: Etapa 21. G.M. Mediaș-Universitatea Craiova

Mesaj de Iancu Magheru » 19 Dec 2021, 22:43

Hai că aia cu Mogoșanu e din plop. Cu ce echipe am jucat când antrena el? In play-out-ul ăla cancerigen, jucat pe extensiv.

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Etapa 21. G.M. Mediaș-Universitatea Craiova

Mesaj de Takeiteasy » 19 Dec 2021, 22:59

Iancu Magheru scrie:
19 Dec 2021, 22:43
Hai că aia cu Mogoșanu e din plop. Cu ce echipe am jucat când antrena el? In play-out-ul ăla cancerigen, jucat pe extensiv.
Si eu m-am gindit la asta. Dar sa nu uiti ca in play out erau echipele de la locul 7 in jos din sezonul regulat. Acum Reghe are rezultate slabe cu echipele din top 10 (https://www.gsp.ro/opinii/editorial-dan ... 49819.html) - adica 10 puncte din 36 (28 %). Iar seria aia de 5 victorii ale lui Reghe cu goluri multe marcate si doar 2 primite s-a facut fix cu amaresteni de play out : Chindia, Mioveni, Dinamo, Clinceni, fc calu. Deci comparatia cu Mogo nu e chiar atit de absurda...

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Etapa 21. G.M. Mediaș-Universitatea Craiova

Mesaj de Takeiteasy » 19 Dec 2021, 23:09

robertc scrie:
19 Dec 2021, 22:27
Ce propui Take?
Pai nu propun nimic - doar pun si eu niste cifre. Am mai zis ca ce vrea Rotaru - 1) rezultate si trofee; 2) joc spectaculos; 3) promovarea de jucatori tineri vandabili pe bani multi; 4) buget de vreo 9 milioane de Euro - nu se prea poate sau e foarte greu. Poate 2 sau 3 din 4, dar nu 4 din 4.

E o gluma in business - nu se poate sa fie si a) ieftin, si b) rapid si c) facut exceptional. Alege doar doua din trei :-)

Si mai cred ca e o prostie sa te desparti de un antrenor care iti face > 2 ppm in doua campionate consecutive. Ala a vrut sa plece - dar cum accepti mofturile jucatorilor preferati, poate sa accepti si niste alintaturi de antrenor.

Ultima chestie este ca Rotaru sa se uite la rezultate si la jucatorii vandabili - si sa lase naibii obsesiile gigiste (posesie, ocazii etc, daca se face tenis cu piciorul sau nu la antrenamente etc.). Rotaru are obsesiile astea de cind a intrat in fotbal - posesia si ocaziile nu se premiaza in clasament. Rezultatele se premiaza si jucatorii vandabili te tin in viata.

alex21.mufc
suporter
suporter
Mesaje: 787
Membru din: 11 Sep 2014, 00:30

Re: Etapa 21. G.M. Mediaș-Universitatea Craiova

Mesaj de alex21.mufc » 20 Dec 2021, 00:54

Ce s-a întâmplat în peluza noastră?

De ce bătaia respectivă?
De ce au simțit nevoia cei de acolo să îl pozeze pe cel bătut cam tăiat la gât? Să facă sudiștii și restul țării bășcălie de noi?
Aka giallorosso!

BiancoAzzurro_AS.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1149
Membru din: 08 Feb 2019, 12:21

Re: Etapa 21. G.M. Mediaș-Universitatea Craiova

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 20 Dec 2021, 09:15

Take sau bobby propune un antrenor care nu a luat nici un trofeu sau un loc 3 macar și care acceptă subterane de la Becali , fără palmares , fără școală de antrenori și care e și taran ... și oricum Bobby îl vrea pe Dan Petrescu și dacă ar fi el director ar face salariile la jumate și ar vinde jucătorii de e 2 ori mai scumpi și Hagi și Becali nu ar mai lua nici un jucător , i-ar lua el pe toți cu scouting ..

Sper sa îl mai scoateți din priza pentru că iar a început să posteze convulsiv , are bale la gura :)(

iepurakis
senior
senior
Mesaje: 324
Membru din: 27 Feb 2009, 21:07

Re: Etapa 21. G.M. Mediaș-Universitatea Craiova

Mesaj de iepurakis » 20 Dec 2021, 09:27

Take e amator de statistici. Foarte bine, sunt bune și alea. Puncte puține -> vai, antrenor varză. Trebuie schimbat.
Dar îmi aduc aminte că a venit Bergodi, avea o medie fenomenală, a pierdut finala cu CFR, media a rămas sus, dar statisticianul a tras concluzia ca nu era bun nici ăla, să plece. Ete că Bergodi s-a dus la Sepsi și i-a scos pe ăia din pasa proastă, joacă altceva.
Nu înțeleg ce vrea, să fie el antrenor? Won't be.
Mai bine ar mai scrie un editorial că mi-e scârbă să văd poza lui Mititelu pe frontpage de fiecare dată când intru pe siteul asta.

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: Etapa 21. G.M. Mediaș-Universitatea Craiova

Mesaj de R.E.N. » 20 Dec 2021, 10:08

Punctele ca punctele, problema e ca nu vad niciun jucator care a progresat de cand a venit Reghecampf. In schimb sunt cativa care s-au dus in jos. Schimbarea echipei si sistemului de la o etapa la alta i-au ametit pe multi.

Totusi echipa asta a batut cfr si fcsb sezonul trecut, cu Cicaldau, dar fara Houri si Gaman. Rapid are acelasi numar de puncte cu noi si au trei fotbalisti, plus niste copii si niste rebuturi. Eu nu sunt pentru schimbarea antrenorului, dar nici nu l-as scoate pe Reghecampf fara nicio vina pentru rezultate si pentru jocul din ultimele etape. Cel mai bine e sa-si vada fiecare greselile.
Last edited by R.E.N. on 20 Dec 2021, 11:57, edited 2 times in total.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

dorumihnea2
fanatic
fanatic
Mesaje: 1753
Membru din: 25 Mai 2019, 10:15

Re: Etapa 21. G.M. Mediaș-Universitatea Craiova

Mesaj de dorumihnea2 » 20 Dec 2021, 11:52

O rezolvare la toate problemele noastre ar fi găsirea unor mijlocași care să mai câștige și ei câte un duel fizic, eu zic că acolo suferim. Avem joc de posesie cu fundașii la centrul terenului și în condițiile în care se pierd multe mingi la mijloc (pt asta și Nistor are partea lui de vină) și fundașii care nici ei nu excelează în siguranță sunt expuși de multe ori.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 21. G.M. Mediaș-Universitatea Craiova

Mesaj de Paul » 20 Dec 2021, 13:21

R.E.N. scrie:
20 Dec 2021, 10:08
Punctele ca punctele, problema e ca nu vad niciun jucator care a progresat de cand a venit Reghecampf. In schimb sunt cativa care s-au dus in jos. Schimbarea echipei si sistemului de la o etapa la alta i-au ametit pe multi.

Totusi echipa asta a batut cfr si fcsb sezonul trecut, cu Cicaldau, dar fara Houri si Gaman. Rapid are acelasi numar de puncte cu noi si au trei fotbalisti, plus niste copii si niste rebuturi. Eu nu sunt pentru schimbarea antrenorului, dar nici nu l-as scoate pe Reghecampf fara nicio vina pentru rezultate si pentru jocul din ultimele etape. Cel mai bine e sa-si vada fiecare greselile.
Depinde cum definim greselile si vina - poate tocmai asta a fost ideea principala cu schimbarea frecventa a sistemului si a titularilor, nu doar sa luam niste puncte de care o fi si cum om putea, ci evaluarea lotului si potentialului fiecarui jucator, astfel incat sa faca o constructie pentru o echipa care sa se bata la nivelul urmator. Ar fi fost posibil si sa se comporte mult mai bine toti cei care au facut gafe, si sa fi facut si rezultate mai bune, dar pana nu incerci nu ai de unde sa sti.
Eu nu cred ca a fost totul facut la nimereala, cred ca e parte a unui plan asumat, sau asa imi place sa cred.

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: Etapa 21. G.M. Mediaș-Universitatea Craiova

Mesaj de R.E.N. » 20 Dec 2021, 14:04

@Paul Eu cred ca nu e util pentru nimeni daca pentru antrenor gasim numai scuze (a testat, a gandit, l-au lucrat etc), iar pe jucatori numai ii atacam. De obicei daca ceva nu iese bine, vina e impartita.

Daca se testa un model ideal de echipa, puteau sa spuna clar ca sezonul asta nu ne intereseaza ce loc ocupam, vrem doar sa fim in playoff si sa facem echipa pentru sezonul viitor. Nu cred ca se supara nimeni. Dar s-au batut toti cu carmida in piept (inclusiv Reghecampf) ca VREM TITLUL. Noi de fiecare data cand am declarat la inceputul sezonului ca vrem titlul ne-am facut de ras. "Lavorare" si gura mai mica cu obiectivele, cand noi nu suntem cu jocul unde trebuie sa fim.

Mie imi place Reghecampf, cred ca poate sa faca treaba, de multe ori echipa a jucat creativ in atac, a avut multe ocazii. Nu cred ca trebuie schimbati antrenorii ca sosetele de trei ori pe an :) si cred ca stabilitatea pe banca (cu cineva capabil) e foarte importanta daca vrei sa ai succes. In acelasi timp, sunt niste probleme care tin de antrenor, pe care trebuie sa le accepte si sa le indrepte:

- nu exista niciun jucator in crestere de forma. Sunt cativa care sezonul trecut jucau bine si acum parca habar n-au ce sa faca pe teren (Baiaram in special).
- suntem pilaf pe faza de aparare. Ne termura chilotii si cand ne ataca Gaz Metan si uta.
- echipa se schimba de la meci la meci, ceea ce de obicei ameteste jucatorii si te face sa nu ai relatii de joc sudate. Vezi ultimele doua meciuri in care am aratat jalnic, fara nicio idee de joc.
- sunt echipe cu loturi infinit mai slabe (vezi raped) care au facut acelasi numar de puncte ca noi si joaca mai legat. E penibil sa te uiti la raped cu botosani si sa te oftici ca parca joaca mai bine decat ce vezi la Craiova.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

Închis