Lei de speriat

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
suporteru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1610
Membru din: 15 Dec 2004, 14:53

Lei de speriat

Mesaj de suporteru » 23 Feb 2009, 15:16

GAZETA DE SUD
*

Bergodi se teme de Ştiinţa, nu şi de arbitraje
Sport - Lucian CAZAN

Antrenorul lui Poli Iaşi este convins că va avea un meci greu cu Universitatea, conside-rând trupa lui Nicolo Napoli mai periculoasă decât arbitrii.

Alb-albaştrii vor întâlni în prima etapă a returului pe Poli Iaşi, meciul din Copou fiind foarte important pentru ambele combatante. Ieşenii vor victoria pentru a ieşi din zona retrogradării, în timp ce craiovenii au nevoie de un start bun de retur pentru a-şi îndeplini obiectivul, calificarea în cupele europene. Deşi s-a făcut tam-tam pe seama greşelilor de arbitraj, antrenorul ieşenilor, Cristiano Bergodi, susţine că nu se teme de modul în care „fluieraşii“ vor împărţi dreptatea şi speră într-un campionat corect. „Nu mă tem de arbitraje! Nu pot să spun aşa ceva acum, pentru că ar fi o lipsă de respect din partea mea. Eu vreau ca meciurile să fie decise pe teren, de jucători şi nu de arbitri. Cât despre jocuri de culise, ce să spun? Eu nu mă gândesc la aşa ceva. Mă gândesc doar la echipa mea şi sper ca jucătorii să înţeleagă cât mai bine ce vreau eu de la ei“, a spus italianul. Cât despre disputa cu juveţii, Bergodi este convins că nu va avea viaţă uşoară. „Va fi un meci foarte dificil. Întâlnim o echipă bună, cu jucători tineri, talentaţi şi cu un antrenor bun. Eu am însă încredere în jucătorii mei şi sunt convins că putem obţine un rezultat bun“, a adăugat tehnicianul ieşenilor, care a dezvăluit că şi-a propus ca obiectiv nouă puncte în primele trei etape din retur, deşi, pe lângă Ştiinţa, Poli Iaşi va înfrunta în deplasare SC Vaslui şi Steaua.
Gruparea din Copou a susţinut ieri un ultim meci de verificare, contra echipei Zimbru Chişinău, pe care a învins-o cu 4-0, prin golurile lui Andrei Cristea (2), Bîlbă şi Cr. Bratu. În acest test, Cristiano Bergodi a jucat în formula 4-4-2, cu: Brăneţ (’46, Pleşca) - Buta (’82, Apetroaie), Ad. Ilie (’46, Straton), L. Munteanu, Pecnik (’68, Todescato) - Viveiros (’46, P. Jovanovic), Gavatorta (’46, Milea), Bersnjak, M. Oprea (’60, Leandro) - A. Cristea (’46, Cr. Bratu), Bîlbă (’60, Pălimaru). Meciul s-a jucat pe arena „Emil Alexandrescu“, pentru ca ieşenii să se acomodeze cu gazonul care va găzdui meciul de vineri, cu Universitatea, terenul prezentându-se în condiţii acceptabile. Miclea, Montiel, Onuţ şi Sfârlea sunt accidentaţi, însă primii doi vor reveni la meciul cu Universitatea.

Ştiinţa evită propriul teren sintetic

Dacă Poli Iaşi a reuşit să facă o ultimă repetiţie înainte de reluarea campionatului, nu acelaşi lucru se poate spune şi despre Ştiinţa, nevoită să-şi anuleze amicalul cu Internaţional Piteşti. Craiovenii s-au antrenat în ultimele zile, din cauza zăpezii, în sală, pe pista stadionului „Ion Oblemenco“ şi pe un teren sintetic din oraş, deşi un teren asemănător există şi la cantonamentul din Lunca Jiului. Pentru astăzi, antrenorul Napoli a programat două şedinţe de pregătire. O parte dintre juveţi aşteaptă însă amânarea returului din cauza condiţiilor meteo şi a stării proaste a terenurilor. Unul dintre aceştia este fundaşul dreapta Ovidiu Dănănae, care, de teama unor posibile accidentări, declarase că ar fi indicat să se amâne campionatul cu o săptămână. Nu de aceeaşi părere a fost şi căpitanul Dorel Stoica, acesta susţinând pe site-ul oficial al clubului: „Indiferent de vreme, ne-am făcut antrenamentele în continuare, ne pregătim pentru campionat. Ne pregătim din greu, pentru că trebuie să fim apţi pentru returul campionatului. De ce să se amâne returul? În două zile, dacă iese soarele va fi foarte bine. Eu nu vreau să se amâne. Nu e vorba că ne-am săturat de antrenamente, pentru că aşa e normal, orice echipă de fotbal se pregăteşte“. Cât despre meciul de la Iaşi, Stoica este convins că va fi unul de luptă. „O să fie greu, dar noi trebuie să jucăm bine şi să câştigăm“, a mai spus căpitanul Universităţii. O decizie în privinţa amânării returului urmează să se ia astăzi, în şedinţa Comitetului Executiv, dar există semnale că Liga I se va relua vineri, aşa cum era prevăzut. Nici ieşenii nu vor modificarea programului, antrenorul Cristiano Bergodi considerând că acest lucru nu se impune. „Vreau să începem returul pentru că nu cred că sunt condiţiile necesare pentru amânare. Chiar dacă vremea nu este foarte bună, cred că se poate juca. Nici la noi terenul nu arată foarte bine, dar băieţii sunt obişnuiţi cu acest gazon şi nu cred că sunt probleme“, a precizat Bergodi.

*
CUVANTUL LIBERTATII
*

LEI DE SPERIAT!

Venit în această iarnă pentru a salva de la retrogradare pe Politehnica Iaşi, tehnicianul italian Cristiano Bergodi nu doreşte să facă prea mulţi paşi greşiţi în returul actualei ediţii de campionat. Conştient de valoarea Universităţii Craiova, adversarul din prima etapă a celei de-a doua părţi a sezonului competiţional, antrenorul peninsular se teme de confruntarea programată vineri seara, de la ora 19:00, transmisă în direct şi de postul de televiziune GSPTV. Dacă de trupa pregătită de conaţionalul Nicolo Napoli arată ceva frică, Cristiano Bergodi nu se sperie absolut deloc de arbitraje. “Va fi un meci foarte dificil cu Universitatea Craiova. Întâlnim o echipă foarte bună, cu jucători tineri, talentaţi şi cu un antrenor la fel de bun. Eu am însă încredere în băieţii mei şi sunt convins că putem obţine un rezultat bun. Startul contează foarte mult pentru Politehnica Iaşi. Vrem un start bun. Nu mă tem de arbitraje! Nu pot să spun aşa ceva acum pentru că ar fi o lipsă de respect din partea mea. Eu vreau ca meciurile să fie decise pe teren, de fotbalişti şi nu de arbitri. Cât despre jocuri de culise ce să spun? Eu nu mă gândesc la aşa ceva. Mă gândesc doar la echipa mea şi sper ca jucătorii să înţeleagă cât mai bine ce vreau de la ei. Dacă se va juca numai pe teren, nu avem cum să nu ne salvăm de la retrogradare. Ne aşteaptă un retur foarte greu. În primele opt-zece etape vom întâlni numai formaţii care luptă pentru titlu, printre care şi Universitatea Craiova. Am încredere în băieţi că îşi vor atinge obiectivul. Oricum, lupta va fi foarte grea. Nu cred că Gloria Buzău, Gaz Metan Mediaş şi C.S. Otopeni se consideră deja retrogradate. Toate echipele vor lupta pentru a se salva. Tot ce pot eu să sper este că la final noi vom fi deasupra liniei retrogradării”, a afirmat Cristiano Bergodi.

Atenţie la Andrei Cristea!

Ieri după-amiază, în compania Zimbrului Chişinău, Politehnica Iaşi a susţinut ultima partidă de verificare dinaintea returului ediţiei de campionat 2008/2009. Trupa pregătită de Cristiano Bergodi s-a impus cu categoricul scor de 4-0, două dintre cele patru goluri ale ieşenilor purtând semnătura lui Andrei Cristea, care a marcat în minutele 11 şi 35, celelalte două reuşite aparţinând lui Ionuţ Bâlbă (‘18) şi Cristian Bratu (’55, din penalty). Formula de start a formaţiei din Dealul Copoului a fost următoarea: Brăneţ – Buta, Ad. Ilie, L. Munteanu, Pecnik – Viveiros, Gavatorta, Bersnjak, M. Oprea – And. Cristea, Bâlbă. Au mai intrat pe parcursul celei de-a doua reprize: Pleşca – Apetroaie, Straton, Todescato, P. Jovanovic, Milea, Leandro, Cr. Bratu şi Pălimaru. “A fost ultimul nostru meci amical şi sunt mulţumit. A fost un antrenament bun pentru noi. Toţi jucătorii mi s-au părut pregătiţi, mai ales că terenul de joc nu a fost foarte bun. Andrei Cristea şi Ionuţ Bâlbă au marcat din nou şi sper că vor înscrie şi cu Universitatea Craiova. Am efectuat multe schimbări în acest amical cu Zimbru Chişinău, pentru că încă am dubii şi nu am stabilit primul <<11>> care va juca împotriva Universităţii Craiova. Cei care au fost astăzi (n.r.-ieri) titulari nu e obligatoriu să fie şi în meciul din prima etapă a returului. Această situaţie însă mă bucură, pentru că asta înseamnă că toţi băieţii sunt bine pregătiţi şi oricare dintre ei poate fi titular”, a declarat Cristiano Bergodi imediat după terminarea partidei de verificare susţinute pe stadionul “Emil Alexandrescu”.
Săndoi: “Universitatea va merge în UEFA”

Cu doare câteva zile înainte de reluarea campionatului, selecţionerul naţionalei de tineret a României este de părere că, după mulţi ani de absenţă, Universitatea Craiova va scoate din nou capul în fotbalul de pe Bătrânul Continent. “Universitatea Craiova are argumente puternice pentru a termina în primele cinci locuri. Am văzut cu toţii că practică un fotbal deschis, doar la victorie, indiferent de adversar şi de terenul pe care se dispută partida. Eu cred trupa pregătită de Nicolo Napoli va merge în Cupa UEFA, nu aş vrea să mă înşel”, a opinat Emil Săndoi.
SILVIU GHIŢĂ

*
Alb-albastru pentru totdeauna!

Scrie răspuns