Interviu Maxima Sport cu Sorin Cartu

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
JustME

Interviu Maxima Sport cu Sorin Cartu

Mesaj de JustME » 24 Mar 2015, 19:29

[align=center]Cârțu: ”Nu am jucat defensiv deloc, echipa a dat gol aproape în fiecare meci”[/align][/color][/b]

Nu prea mai are sens să-i facem prezentări lui Sorin Cârțu. Fie că a fost jucător sau antrenor, numele său se confundă nu doar cu Universitatea Craiova, ci cu cele mai mari performanțe ale acesteia. Membru de bază al Craiova Maxima și principal artizan al eventului în ’91, Cârțu a revenit pe banca Științei, alături de Săndoi, și, aproape imediat, a și bifat noi recorduri: 17 meciuri fără înfrângere în campionat. Cu Cârțu și Săndoi, Universitatea e de nebătut. Care sunt explicațiile acestei forțe? Încercăm să le găsim în interviul de mai jos.

”Da, avem nevoie de un vârf de careu”

Ați egalat PSG și Bayern la serii de meciuri fără înfrângere în acest sezon. Sunt adversarii din Liga I slabi sau suntem noi așa buni?
(râde) Păi suntem la fel de buni ca Bayern și PSG. Nici nu m-am gândit să-mi fac modul ăsta analiză. Astea sunt doar chestii de statistică pe care le faceți voi, cronicarii.

10 victorii și 7 egaluri, după ce ați întâlnit toate echipele din campionat. V-ați fi dorit mai mult? V-ați gândit că se putea și mai bine?
Este exact ce ne-am dorit. Tot timpul se poate mai mult, dar mie mi se pare că este destul de bine. Să ținem cont că, atunci când am venit, echipa era pe ultimul loc. 37 de puncte în 17 meciuri este mai mult decât credea toată lumea că se putea obține.

Care dintre aceste 17 meciuri a fost cel mai dificil?
Primul, fără doar și poate. Meciul cu Galațiul a fost cel mai dificil. Au fost 3 puncte pe care ni le-a dat Dumnezeu. Poate și Dumnezeu a vrut să ne ajute în ceea ce urma să facem. Spun asta pentru că în timpul jocului au fost niște conjuncturi care ne-au fost favorabile. Mă gândesc la eliminarea lui Kay. Imediat după asta, gălățenii au avut o ocazie mare, dar Bălgrădean a scos foarte bine. Apoi, tot în 10 oameni, a urmat golul lui Madson. În rest, toate rezultatele pe care le-am obținut au fost pe merit, la niciun meci nu s-a pus problema că n-am fi meritat punctele.

Dacă ar fi să descrieți echipa Craiovei cu un singur adjectiv, ați zice că Universitatea este o echipă foarte…
Unită. Unitatea de grup este principalul nostru atu. Este greu de jucat împotriva Universității.

Ce le-ați răspunde suporterilor care, pretențioși cum îi știm, critică jocul pe alocuri prea defensiv?
Le-aș zice că nu am jucat defensiv deloc. Echipa a dat gol aproape în fiecare meci. În meciul cu CFR Cluj nu am înscris, dar a fost o mare nedreptate, trebuia să batem. A mai fost meciul cu Steaua, când am jucat în 10 oameni și ultimul, cu Astra, o echipă care are un lot peste cel al Universității. Eu, însă, vorbesc doar despre competențe. Cine mă critică, mai exact? Fiecare poate să aibă o opinie, dar eu nu sunt obligat să comentez ce zice oricine.

Gazonul și dimensiunile terenului de pe Extensiv fac destul de complicată construcția. Vă temeți de meciurile cu adversarii mai slabi, care probabil se vor baricada în apărare?
Dar nu este mic. Dacă un teren nu are cel puțin 105 metri lungime și 64-68 lățime, nu este omologat. Nu vă luați după imbecilitățile care se spun la televizor. Dacă era prea mic, nu ni s-ar fi dat voie să jucăm pe el. Dar, până la urmă, astea sunt riscurile. Nu eu am pus să se demoleze stadionul Central. Deși, dacă vedeți, nici nu au început demolările. Aceste meciuri se puteau juca acolo.

De stadionul cel nou ce mai știți?
Nu mai știu nimic, nu el îl fac. Ni s-a spus că nu mai avem voie să jucăm pe Oblemenco și asta a fost. Dacă era după ei, ar fi trebuit să nu mai jucăm pe el din octombrie anul trecut.


”Forma echipei de juniori A este îngrijorătoare”

Avem nevoie de un vârf de careu în lot?
Da, este o caracteristică negativă a echipei noastre, dar, ce să facem? Vârful (n.r.: Costin Curelea) pe care îl avem se antrenează singur, dă ture. Nu este vina noastră. În afară de el, nu mai avem. Este o experiență neplăcută pe care am avut-o în acest sezon, iar în cel următor o vom lua în calcul și sperăm să nu se mai întâmple.

Se vede treaba că, indiferent cine ar juca în apărare, suntem o echipă care primește foarte greu gol. Astra practic nu a avut ocazii sâmbătă, deși au absentat ambii stoperi de bază. Deducem că e mâna antrenorilor. De exemplu, se spune că unii antrenori leagă cei patru fundași cu sfoară între ei la antrenamente, pentru ca aceștia să stea mereu apropiați și în linie. Aveți și dvs astfel de trucuri?
Este o metodă bună, eficientă, dar noi încă nu am apelat la ea. Jucătorii noștri înțeleg foarte bine ce le spunem și nu a fost nevoie de astfel de trucuri.

În retur ați introdus pe teren, când a fost posibil, o formulă de start destul de cristalizată. Putem spune că ați găsit primul 11 perfect?
Nu neapărat perfect. De când am venit, jucătorii pe care i-am folosit au fost cam aceiași. Dacă au dat rezultate, nu avea rost să-i schimbăm.

De ce nu mai apare Cîrstea?
Cîrstea, în perioada de pregătire, a avut o accidentare, apoi a fost bolnav. Din cauza acestor lucruri este într-o scădere de formă. La un copil, cum este el, contează fiecare antrenament, iar el a pierdut jumătate din cel de-al doilea cantonament. A trebuit să vină la Craiova pentru că a avut probleme cu un picior.

Dar de Sin ce se mai aude? Nu l-am văzut nici la ultimul meci al echipei secunde.
Și Sin a fost accidentat în ultima perioadă și a stat două-trei săptămâni. O să revină.

Echipa de juniori A, cu Manea, Iuga sau Burlacu, jucători pe care i-ați avut în Antalya, a dezamăgit în ultimele meciuri. Dacă nu fac față cu cei de vârsta lor, mai pot să facă pasul la seniori?
Situația este îngrijorătoare. Eu i-am văzut în pregătirea din Turcia, la niște meciuri nu neapărat cu echipe de top, și mi-am făcut o imagine despre ei. Unul dintre meciuri a fost cu Pakhtahor din Uzbekistan. Pentru mine nu-i o surpriză că sunt alții mai buni decât ei.

Nicușor Bancu a revenit la antrenamente. Cum se descurcă?
Are nevoie de timp, de încrederea noastră, dar, mai ales, de încrederea lui. Are încă o alergare reținută, are încă probleme.

În afară de el, la meciul cu Galațiul ne putem baza pe toți jucătorii?
Da, cu excepția lui Kay și Madson, care sunt suspendați.

V-ați gândit vreodată unde am fi fost dacă ați fi fost la cârma echipei din prima etapă?
Poate mai sus, poate mai jos, nu putem să știm. E bine că am venit când a fost nevoie și tot ce s-a făcut, s-a făcut bine.


„Este neplăcut să ajungi în cupele europene și să te apuci să joci la București, la Giurgiu sau la Cluj”

Sincer, vă gândiți la cupele europene? Pentru fanii Craiovei, fie și un singur tur în Europa League la anul ar însemna imens.
Nu cred că ar fi atât de bine. Mai degrabă, acest lucru ar fi excelent peste un an sau doi, când am avea posibilitatea să jucăm acasă. Așa, să ajungi în cupele europene și să te apuci să joci la București, la Giurgiu sau la Cluj, este neplăcut. Moral, ar fi un lucru bun, dar mai degrabă ne-am dori să ajungem acolo anul următor. Pentru cupele europene trebuie să ai mai multe lucruri, nu este numai competiția în sine. Procesul de pregătire, de refacere trebuie să fie și ele la înălțime. Or, iată, noi întâmpinăm probleme cu aceste lucruri. Ne schimbăm la Sala Polivalentă, plecăm la nu știu ce teren. Ni s-a promis că o să ni se facă o bază de cantonament unde vom putea să ne pregătim așa cum trebuie. Nu are rost să mergem acum în cupele europene, dar nu zicem nu. Voi fi încântat dacă voi vedea atmosfera aia care era în oraș atunci când eram în cupele europene.

Anul acesta ați insistat că obiectivul e salvarea de la retrogradare. Ce ziceți de sezonul viitor. Ne mulțumim tot cu atât?
Salvarea de la retrogradare nu este încă realizată. La 39 de puncte nu ești salvat. Încă nu ne-am atins primul target. Următorul este să facem cât mai repede 51 de puncte. După ce vom face 51 de puncte, vom putea să vorbim și despre cupele europene. La anul, primul target este play-off-ul. După, vom vedea, contează și cu câte puncte vom intra în play-off.

Există un post pe care vreți să-l întăriți în mod special în echipă pentru a ataca sezonul viitor?
În primul rând, pentru sezonul următor vrem să ne păstrăm lotul pe care îl avem acum. Vom încerca să aducem cel puțin patru jucători de calitate, care să-și merite fiecare centimă pe care o câștigă. Nu cum avem acum, jucători cu contracte mari care nu ne ajută nimic. Cum spuneam, postul de vârf de atac are prioritate.

Teixeira, Prepeliță, Tade, Marinescu. Vă plac acești jucători?
Îmi plac! Sunt niște jucători interesanți, de care și alte echipe sunt interesate. Avem, totuși, un plafon de salarii și rămâne de văzut dacă se vor încadra.

Umblă vorba printre suporteri că am fi semnat deja precontracte cu ei.
Nu este adevărat. Nu s-a semnat cu nimeni.

În afară de meciul de sâmbătă, cu Reșița, ați mai programat vreun amical?
Nu, va fi doar cel cu Reșița.

Ce vreți să vedeți schimbat la echipă în meciul cu Galați?
Nu vreau ceva neapărat. Sunt foarte mulțumit de tot ce au făcut până acum băieții noștri.


Denis Șchiopu
Andrei Manțog


sursa: maximasport.ro
http://maximasport.ro/cartu-nu-am-jucat ... care-meci/

blue_titan
fanatic
fanatic
Mesaje: 2693
Membru din: 15 Noi 2007, 22:35

Mesaj de blue_titan » 24 Mar 2015, 19:42

Foarte bun interviul.foarte buna remarca cu atacantii...alearga curelea prin parc...poate se gandesc sa il readuca la lot.

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Mesaj de DeuxEx » 25 Mar 2015, 14:57

Sa inteleg ca atunci cand va spuneam asta iarna ca avem nevoie de un atacant, nu eram singurul care a vazut asta...

Send from LG G2

sorin107

Re: Interviu Maxima Sport cu Sorin Cartu

Mesaj de sorin107 » 25 Mar 2015, 16:06

dar nu cred ca-i curelea atacantul de care avem nevoie.

JustME

Re: Interviu Maxima Sport cu Sorin Cartu

Mesaj de JustME » 25 Mar 2015, 16:13

poate ni-l trimit friulanii pe Toto Di Natale ca tot facem schimburi de experienta :) chiar si la varsta lui 2 ani in liga 1 ii joaca fluierand :)(

Scrie răspuns