Hreniuc: ”Aștept cu nerăbdare să debutez la Știința, nu cred că voi uita acea clipă vreodată, în viață”

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
JustME

Hreniuc: ”Aștept cu nerăbdare să debutez la Știința, nu cred că voi uita acea clipă vreodată, în viață”

Mesaj de JustME » 13 Oct 2015, 16:15

[align=center]Hreniuc: ”Aștept cu nerăbdare să debutez la Știința, nu cred că voi uita acea clipă vreodată, în viață”[/align]

Raul Hreniuc este unul dintre remarcații lui Emil Săndoi de la echipa a doua. Născut în 1995, Raul a venit la Știința în campania intensă de aducere de tinere talente de pe tot cuprinsul țării, desfășurată acum un doi ani, sub supravegherea lui Silviu Bogdan și-a lui Gheorghiță Geolgău. Hreniuc a venit la Craiova alături de colegii săi Jurj și Tomșa, toți trei formați la școala de fotbal Ardealul. Pentru că este fundaș central, post pe care Universitatea are două absențe de lungă durată, este foarte posibil să-l vedem pe tânărul maramureșean la echipa mare, cândva în retur. Sau, dacă nu, măcar în playoff.

Raul, ești de unde se agață harta în cui. Spune-ne povestea ta. Cum ai început fotbalul și cum ai ajuns la Universitatea Craiova?
Am început fotbalul la 7 ani. În clasa I, la recomandarea unui coleg, am ajuns la piticii lui CS Plimob, unde era antrenor Neluțu Hotea. Am jucat acolo până la 12 ani, când m-au transferat cei de la Școala de Fotbal Ardealul din Cluj, unde am stat tot cinci ani. Apoi am semnat cu Universitatea. Vă dați seama, când a venit oferta de la Craiova a fost sărbătoare la mine în familie. Cine nu și-ar dori să ajungă la un club de o asemenea anvergură?

Ți-e dor de casă? Care sunt diferențele pe care le-ai descoperit între nord și sud? Ce e mai bine, ce e mai rău?
Îmi mai trece dorul de casă pentru că mă duc la Sighetul Marmației de două ori pe an. Sunt diferențe, vă dați seama. Cel mai tare îmi lipsesc tradițiile, datinile de la noi. La Sighet se trăiesc mult mai intens sărbătorile, au ceva aparte. Aici parcă totul se desfășoară mai repede. Dar ce îmi place din sud este accentul, modul în care se vorbește.

Cum este privită Știința în Maramureș, cunoști suporteri ai Craiovei din acea zonă a țării? Tu ce știai despre club înainte să semnezi?
Da, știu de mulți oameni la mine acasă care țin cu Universitatea. Oameni mai bătrâni, în general, care au prins perioda Craiovei Maxima, echipă ce era iubită peste tot în țară. Știam că este un club de mare tradiție în România, cu mulți suporteri, dar care a trecut prin unele probleme în ultimii ani. Dar, având în vedere ceea ce se întâmplă acum la club, cred că am lăsat problemele în urmă și viitorul nu are cum să fie altfel decât tot mai luminos.

Cât de important a fost faptul că ai ajuns odată cu Sergiu Jurj la club, pentru acomodare?
Nu am venit doar cu Sergiu Jurj, ci și cu Tomșa, portarul. Am fost coleg cu ei timp de 12 ani, atât în Sighetul Marmației, cât și la Ardealul. Categoric ne-a fost tuturor mai ușor să ne acomodăm.

Ai vreun pariu cu Sergiu, cine va bifa primul primele minute la echipa mare? Tu cine crezi că va fi?
Nu am făcut niciun pariu, dar sper din tot sufletul că eu voi fi primul care voi îmbrăca într-un meci oficial tricoul Universității Craiova. Sincer vă spun, nu e nicio exagerare, aștept cu atâta nerăbdare clipa asta, nu cred că o voi uita în viața mea.

Acum, cu Acka și Izvoranu accidentați pe o perioadă mai mare de timp, ai avea o șansă bună să apari, mai ales pe final de retur, când vor apărea suspendări. Te simți pregătit să faci acest pas?
Îmi pare rău de jucătorii accidentați, dar acesta este fotbalul, implică și astfel de momente, mai puțin plăcute. Eu voi căuta să profit de șansa mea, să dau totul la antrenamente și să-l determin pe domnul Săndoi să mă utilizeze.

Se spune, în fotbal, că fundașii centrali și portarii trebuie să aibă experiență ca să fie cu adevărat valoroși. Ești de acord cu asta sau ți se pare mai mult o prejudecată?
Cel mai important este să ai calitățile necesare pentru postul pe care evoluezi. Categoric și experiența contează, dar nu aș da niciodată tinerețea pe experiență. O să am timp să fiu și jucătorul experimentat, momentan vreau să mă folosesc de atuurile tinereții.

Apropo de aceste atuuri, care sunt calitățile care consideri că te pot recomanda pentru un om important în lotul Științei?
În primul rând determinarea, joc la sacrificiu fiecare minge, nu mi-e frică de nimeni și de nimic. Și în al doilea rând consider că forța este o altă calitate a mea, stau bine pe picioare și sunt greu de trecut.

E vreun jucător mai experimentat de care te-ai atașat mai mult în lot? Ce-ți spune, dacă da?
Au fost doar trei antrenamente pe care le-am făcut până acum cu echipa mare. Din postura de nou venit și de junior, să spun așa, mi-e destul de greu să încep eu discuțiile. Băieții sunt super de treabă și îmi mai zic unde să stau în teren, unde să pasez. Cel mai mult am vorbit cu Ivan, că este de vârsta mea și avem mai multe subiecte comune de conversație. Dar e destul timp să-i cunosc pe băieți și să mă integrez în grupul lor.

Dar Emil Săndoi, el ce sfaturi îți dă?
Îmi dă sfaturi în timpul antrenamentelor, la fel ca și ceilalți membri ai staff-ului. Mă încurajează, dar nu am apucat încă să vorbesc față în față cu el, de unul singur. Sunt sigur că, atunci când va veni momentul să conteze pe mine, o să am parte și de acea discuție particulară, pe care mi-o doresc.

Ce atacant ți se pare cel mai greu de marcat din lotul Universității?
Thaer Bawab, fără discuție. E imprevizibil, are o tehnică foarte bună, nu știi niciodată pe ce parte o să te întoarcă și este greu să-i iei mingea de la picior.

Unde te vezi peste 5 ani?
Mi-aș dori să fiu la Liverpool, și îmi pare rău că a plecat Gerrard de-acolo, marele meu vis era să împart vestiarul cu el. Dar poate c-o să-mi fie antrenor peste 5 ani.

Dar peste 5 luni?
În primul 11 al Universității Craiova. Jumătate din vis mi s-a împlinit, mă antrenez cu echipa mare, a mai rămas jumătate: să fiu constant pe foaia de joc, iar din retur între titulari. Știu că pot, rămâne să-i conving de asta și pe antrenori, și pe suporteri.


sursa: maximasport.ro
http://maximasport.ro/hreniuc-astept-cu ... -in-viata/

Suntem cei mai eficienți în ultimul sfert de oră!

Cu Emil Săndoi pe bancă, Universitatea este lider într-o ierarhie a ultimelor cinci runde. Totodată, Știința este pe primul loc, detașat chiar, și în clasamentul golurilor marcate după minutul 75. Opt goluri au marcat alb-albaștrii în finalurile de joc, care au adus echipei șase puncte: unul cu ACS Poli, două cu Voluntari și trei în ultima rundă, cu CFR Cluj.

Golurile care au trimis Știința pe prima poziție au fost marcate împotriva echipelor: Astra, Chiajna, Viitorul, ACS Poli, Voluntari, CSMS Iasi si CFR Cluj (două).

Privitor la această performanță, Emil Săndoi a spus: „Această statistică arată faptul că suntem o echipă organizată pe întreaga durată a partidei și în același timp avem o pregătire fizică fără reproș“.

În acest clasament al ultimului sfert de oră, Universitatea este urmată de Chiajna și Astra, ambele cu 5 goluri. Dinamo a dat patru, FCSB doar două.


sursa: maximasport.ro
http://maximasport.ro/suntem-cei-mai-ef ... rt-de-ora/

Fotbal – Jurj, convocat la România U18 pentru două amicale împotriva Moldovei U19

Atacantul formației secunde a CS Universitatea Craiova, Sergiu Jurj, a fost convocat de selecționerul României Under 18, Costel Enache, pentru două jocuri de verificare în compania reprezentativei Under 19 a Moldovei. Primul amical este programat joi, de la ora 15.00, la Orhei (la 54 km de capitala Republicii Moldova), iar cel de-al doilea, pe sâmbătă, de la ora 11.00, la Chișinău.
Lotul convocat de selecționerul Costel Enache este următorul: portari: Ionuț Poiană (Steaua), Bogdan Hodoroabă (LPS Bihorul); fundași: Andrei Vlădescu (SCM Pitești), Andrei Rusu (Academia „Gheorghe Hagi”), Norbert Csiki (CFR Cluj), Paul Copaci (UTA Bătrâna Doamnă); mijlocași: Marian Jecu (Delta Aegyssus Tulcea), Doru Dumitrescu, Andreas Iani (ambii Academia „Gheorghe Hagi”), Sergiu Jurj (CS Universitatea Craiova), Lucian Oprea, Eduard Codrean (ambii ACS Poli Timișoara), Darius Olaru (Gaz Metan Mediaș), Cristian Copot-Barb (Ceahlăul); atacanți: Sebastian Velcotă (CSM Lugoj), Mircea Manole (Academia „Gheorghe Hagi”), Bogdan Szijj (CSM Școlar Reșița), Denis Man (UTA Bătrâna Doamnă), Alexandru Istrate (Oțelul Galați).
La primele sale jocuri pe banca echipei naționale Under 18, la începutul lunii octombrie, Costel Enache și-a trecut în palmares o remiză și o victorie contra Suediei (2-2 și 2-1).


sursa: gds.ro
http://www.gds.ro/Sport/2015-10-13/fotb ... dovei-u19/

Polivalenta din Bănie, din nou un „vulcan“

Baschetbaliștii de la SCM-U Craiova au bifat, duminică seară, a doua victorie din tot atâtea partide în noul sezon din Liga Națională. Jucătorii pregătiți de Oliver Popovic au învins Energia Târgu Jiu, pe teren propriu, scor 78-77, publicul prezent în număr mare în Polivalentă având o contribuție extrem de importantă la acest succes.
Mai exact, la scorul de 78-76 pentru Craiova, unul dintre arbitrii a dictat fault pe aruncare pe epuizarea timpului de joc. Jamar Diggs, jucătorul gorjenilor, avea posibilitatea să trimită partida în prelungiri, cu condiția să transforme ambele libere. Atunci s-au intensificat fluierăturile celor din tribună. Americanul a înscris prima lovitură, dar a irosit-o pe cea de-a doua, declanșând sărbătoare în rândul jucătorilor și suporterilor craioveni care au creat o atmosferă frumoasă pe tot parcursul jocului, chiar și atunci când favoriții erau conduși. „Încă două meciuri ca ăsta și murim de inimă! A fost un meci bun, iar victoria este atât a jucătorilor, cât și a tuturor care au venit la sală. Am crezut că vor fi din nou prelungiri, la fel ca în prima etapă la Pitești. Anul acesta avem în sfârșit echipă bună!“, a spus Petruș, unul dintre suporterii craioveni care aproape a răgușit de cât a strigat pe parcursul partidei.
Imediat după ce Diggs a ratat lovitura liberă, Djordje Micic, jucător extrem de iubit la Craiova, s-a dus glonț la galerie și s-a îmbrățișat cu fanii.

„Sala este din ce în ce mai plină“
Cătălin Burlacu, liderul din teren al echipei craiovene, le-a promis suporterilor că el și colegii săi vor încerca să obțină cât mai multe victorii. „Presiunea a fost cam mare pe jucătorul Energiei, care nu a mai putut marca al doilea coș de la libere. Atmosfera este extraordinară, sala este din ce în ce mai plină de la meci la meci și nu pot decât să-i chem în continuare pe fani la meciuri și le promit noi victorii și momente frumoase. A fost un meci foarte strâns cam pe tot parcursul. Ne-am așteptat la o replică cât mai dârză și mai puternică din partea Energiei, ceea ce s-a și întâmplat astăzi. Nu am cedat nici noi, am luptat, iar victoria a fost de partea noastră. Ne-am dorit foarte mult să câștigăm în această sală minunată, în fața propriilor fani“, a spus Burlacu la finalul jocului.
Veniți la Craiova încrezători într-o nouă victorie a favoriților, un grup de suporteri gorjeni a plecat acasă cu speranța că Energia va reuși să se impună în meciul următor, cu Mediaș.
După acest start lansat, SCM-U Craiova ocupă locul trei în Liga Națională, având două victorii, la fel ca și CSM Oradea și Dinamo București. Vineri, oltenii vor juca la BC Timișoara, iar în următorul meci de acasă vor înfrunta Steaua CSM București.

Au fost și majorete
La jocul de duminică, un derbi oltean fără olteni în cele două echipe, au fost și majorete. Îmbrăcate în alb și albastru, dansatoarele de la Palatul Copiilor din Craiova au avut intervenții în pauze și au fost răsplătite cu aplauze. Și luptătorii de K1 au venit la Polivalentă să promoveze gala care va avea loc sâmbătă în același loc. Cătălin Oprea și Diana Belbiță au aruncat în tribune cu mingi de baschet, iar cei care le-au prins au primit invitații la gala Oltenia Power Fight, care se va desfășura sâmbătă, de la ora 19.00, în Polivalentă.




sursa: gds.ro
http://www.gds.ro/Sport/2015-10-13/poli ... un-vulcan/


Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Hreniuc: ”Aștept cu nerăbdare să debutez la Știința, nu cred că voi uita acea clipă vreodată, în viață”

Mesaj de Bobby » 13 Oct 2015, 21:53

Aici se spune ca Hreniuc e nascut in 1995 :

http://us.soccerway.com/players/raul-hreniuc/421875/

Mister total cu anul nasterii pustiului asta :-)

sorin107

Re: Hreniuc: ”Aștept cu nerăbdare să debutez la Știința, nu cred că voi uita acea clipă vreodată, în viață”

Mesaj de sorin107 » 13 Oct 2015, 22:15

e sigur '97. de exemplu - a jucat in liga elitelor u19, unde poa' sa joace juniorii nascuti dupa '97.

http://www.csuc.ro/ro/Sapte-puncte-din- ... -Stiintei/

Mantzy
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 25 Apr 2014, 14:36

Re: Hreniuc: ”Aștept cu nerăbdare să debutez la Știința, nu cred că voi uita acea clipă vreodată, în viață”

Mesaj de Mantzy » 19 Oct 2015, 19:24

E 97, intr-adevar. Confuzia vine din faptul ca el si-a trecut 95 pe Facebook, ca atunci cand a fost facut transferul lui (n-am inteles exact de ce) era mai bine sa fie mai batran :)(

Scrie răspuns